Ja wybrać utwór referencyjny

 

Witam, w tym odcinku pokażę wam jak poprawnie wybrać utwór referencyjny!

Nasza Referencja powinna być profesjonalnie zmixowana, zmasterowana i powinna być już wydany utworem. Ten utwór powinien przybliżyć Ci brzmienie, jakie chcesz uzyskać w swoich projektach. Utwór referencyjny odświeży Twój słuch, który przyzwyczaił się do brzmienia, nad którym właśnie pracujesz. Utwór referencyjny może uświadomić nas czy idziemy w dobrym kierunku i pomóc, gdy nie jesteśmy pewni danego zabiegu, który wykonaliśmy. Utwór referencyjny pomaga również przy pracy z klientami. Zawsze warto poprosić o takie utwory podczas współpracy. To pomoże nam szybciej dojść do porozumienia z naszym klientem.

 

Porady do wyboru utworu referencyjnego

 

  • Ważne, jak już będziemy wybierać utwór referencyjny, abyśmy wcześniej przeanalizowali go pod kątem dynamiki, spektrum częstotliwości, obrazu stereo, i jak wszystkie instrumenty są połączone ze sobą. Powinniśmy również dobrze znać ten utwór i naprawdę go lubić wtedy będzie nam łatwiej zobaczyć różnice, pomiędzy naszym utworem a utworem referencyjnym
  • Swoje referencje dziel na gatunki. Pamiętaj, jak miksujemy utwór rockowy to będziemy chcieli aby nasza referencja była w tym gatunku, warto mieć do różnych gatunków, różne referencje, aby jak najlepiej dopasować je do projektu, nad którym pracujemy
  • polecam wam stworzyć foldery z różnymi gatunkami, i tam je kolekcjonować im szybciej zbierzesz Swoje utwory referencyjne tym lepiej, ponieważ nie będziesz nigdy przerwać Swojego procesu pracy, na szukanie idealnej referencji, będziesz już na to gotowy!
  • pamiętaj, aby były w najlepszej jakości, najlepiej wav!

 

Ja lubię również poznać inżynierów którzy stali za mixem lub masteringiem danych nagrań, ponieważ to pozwala mi odsłuchać ich inne prace, które zazwyczaj brzmieniowo zachowują jeden charakter, do którego chcę dążyć. To pozwala szybciej zebrać satysfakcjonujące utwory referencyjne.

 

Jakie są Twoje ulubione utwory referencyjne? Napisz w komentarzu!

Zróbmy coś razem i wybierzmy świetne utwory referencyjne!

 

Pozdrawiam Tomek

Data publikacji: 06.07.2017

Kategorie wpisów

Zastrzegam sobie prawo do usuwania obraźliwych i wulgarnych komentarzy.

Facebook

Bądź na bierząco z nowościami z mojego studia i z branży muzycznej.

Instagram

Dodatkowa wiedza i zdjęcia prosto ze studia.

WWW

Zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się więcej o pracy Hugiz Records.