Witam, jest to jeden z odcinków z serii “Jak produkować produktywnie” o tym jak wybierać priorytety i przy tym zaoszczędzić czas 🙂

 

Dlaczego warto ustalać priorytety

 

 • Therese Macan, autorka przełomowych zagadnień nad produktywności, odkryła że jednym z najważniejszych elementów zarządzania czasem jest ustalenie priorytetów.
 • Priorytety to zadania, które są dla Ciebie najważniejsze, bo dają największe i najbardziej korzystne rezultaty. Są to jednak także najcięższe i najbardziej wymagające zadania.
 • Powinieneś również wiedzieć, które z tych wszystkich zadań do wykonania jest dla Ciebie najważniejsze i najbardziej istotne.
 • Posiadanie codziennych priorytetów na dany dzień zwiększa wydajność i przekłada się na wyższy poziom energii i poczucia komfortu
 • Decyzja o wyborze priorytetu sprawia, że planowanie staje się znacznie łatwiejsze.

 

Jak wybrać priorytety

 

Jeśli nie wiesz, które zadania powinny być Twoim priorytetem na dany dzień, to zadaj sobie te trzy pytania.

 

 1. Które z zadań przynosi najwięcej wartości w mojej pracy?
 2. Jakie działanie najbardziej zbliży mnie do kluczowego celu?
 3. Czy po skończeniu tego priorytetu, pozostałe zadania będą łatwiejsze do ukończenia?

 

Kolejne porady

 

 • zarezerwuj czas na wszystko, co jest dla Ciebie ważne, jeśli uznasz że w danym dniu najważniejsze jest dla Ciebie produkowanie muzyki lub ćwiczenie na gitarze to musisz znaleźć na to czas.
 • jeszcze raz zadaj Sobie pytanie —->Jakie najważniejsze zadanie na tym etapie najbardziej zbliży mnie do mojego postawionego celu? Gdy moim celem jest zmiksowanie całego albumu, to do tego ustalam priorytety .Aby zbliżyć się do tego celu muszę codziennie poświęcić przynajmniej godzinę na mixowanie jednego z utworów. Wyznaczając codzienny priorytet wiem dokładnie, który utwór będę mixowac, i co dokładnie muszę w nim zrobić. To oszczędza czas, który mógłby być stracony na wcześniej wspomniane rzeczy.
 • Zamiast określać priorytety w Sposób ogólny np wyprodukować coś nowego, lepiej ustalić coś konkretnego. Np zacznę dzisiaj nową produkcję w skali C-moll i nagram temat przewodni na pianinie. Nie chodzi żeby się ograniczać, bo skale i brzmienie melodii zawsze możecie zmienić, ale to daje wam łatwiejszy start i przy tym możecie zaoszczędzić dużo czasu.
 • Jeśli nie możesz w ciągu dnia przeznaczyć czasu na zrobienie całej produkcji, to napisz tylko jedną małą rzecz którą chciałbyś dzisiaj zrobić. np tylko wyprodukować perkusję, albo napisać tylko progresje akordów. W mixie tak samo, jeśli wiemy że nie mamy wystarczająco dużo czasu, nasze priorytety mogą brzmieć, zmixuje perkusje, albo zautomatyzuje głośność głównego wokalu.
 • Samo zaczęcie pracy nad utworem może spowodować że popracujemy nad nim dłużej i chętniej, niż wcześniej myśleliśmy.
 • Warto zrobić te priorytety z rana ponieważ właśnie z rana najmniej rzeczy może nas rozpraszać.
 • Pamiętaj, przygotuj Twoje 3 najważniejsze zadania przed snem, albo najpóźniej z samego rana. To pozwoli Ci przejść przez dzień mając już ustalone najważniejsze cele. Na początku warto ustawić Sobie przypomnienie, które przed snem przypomni nam, aby to wykonać, po jakimś czasie wejdzie nam to w nawyk.

 

Zapisywanie priorytetów

 

Notatnik

 

zapisywanie wszystkiego w notatniku pozwala szybko wrócić i zobaczyć rzeczy które zakończyliśmy w tym tygodniu. Dzięki temu będziemy mogli zaobserwować progres jaki robimy na przestrzeni danego czasu i swoje notatki mieć zawsze koło Siebie

 

Program do listy zadań (To-do)

 

Dla mnie jest to jedna z szybszych metod do zapisywania priorytetów i ich sprawdzenia. Ponieważ możecie mieć ją zawsze przy Sobie w telefonie.

 

Wirtualny notatnik

 

Wirtualny Notatnik daje nam przewage nad programem z lista zadań, ponieważ zawsze mozemy wyszukać jakąś starą notatkę i ją przeanalizować. Ja polecam jako notatnik Evernote, ale każdy inny sprawdzi się również dobrze

 

osobiście używam zwykłego notatnika tutaj zapisuje wszystkie priorytety na dany dzień. Wszystkie zadania które nie są priorytetami lądują w programie ToDoist który mam zainstalowany na komputerze i telefonie. Wirtualnego notatnika używam do zapisywania wszystkich pomysłów które wpadną mi do głowy, lub które moga być priorytetem kolejnego dnia.

Macie Swoje sposoby na bardziej produktywny dzień? Podzielcie się tym w komentarzu!

 

Zróbmy coś razem i pracujmy bardziej produktywnie!

 

Pozdrawiam Tomek

Data publikacji: 23.04.2017

Kategorie wpisów

Zastrzegam sobie prawo do usuwania obraźliwych i wulgarnych komentarzy.

Facebook

Bądź na bierząco z nowościami z mojego studia i z branży muzycznej.

Instagram

Dodatkowa wiedza i zdjęcia prosto ze studia.

WWW

Zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się więcej o pracy Hugiz Records.