Jak napisać rap i hip-hop? 6 kroków, by zacząć – stwórz tekst rap. Rap dla początkujących!

Dowiedz się, jak napisać rap i stwórz genialny hip-hop!

Nie ulega wątpliwości, że rap i hip hop są dziś jednymi z najbardziej ekscytujących gatunków muzycznych. Ich początki były trudne, ale w ciągu ostatnich 20 lat udało im się stać motorem napędowym przemysłu muzycznego. Obecnie na całym świecie miliony osób identyfikują się z tą muzyką i wielu z słuchaczy postanawia zostać raperami. Jednak większość nie wie, jak i gdzie zacząć, gdy chodzi o pisanie muzyki, którą chcą wykonać. To samo tyczy się doboru słów w piosenkach i tworzenia prawdziwych tekstów rap. Na szczęście tworzenie rapu jest umiejętnością podobną do każdej innej – można się jej nauczyć i doskonalić. 

Oto sześć kroków, z których każdy może skorzystać, by zacząć pisać lepsze teksty rap.

1. Znalezienie inspiracji

Sztuka jest dobra, gdy jej wpływ na odbiorców jest dobry. Aby osiągnąć ten efekt, raper, jak każdy inny artysta, musi tworzyć o rzeczach, które są dla niego ważne. Może to być dosłownie wszystko, o ile raper głęboko w to wierzy. Nie wszystkie utwory rap muszą być gangsterskie lub o imprezach. Ale wszystkie dobre piosenki rap i hip-hop są pisane o rzeczach, na których artystom po prostu zależy.

2. Doszlifowanie tematu

Następnym krokiem jest skupienie się i dopracowanie jednego tematu. Tematem może być, na przykład, bolesne doświadczenie. Raper powinien myśleć o tym, jak o historii, która ma swój początek, środek i koniec. Tekst piosenki rap przedstawia daną historię i wpływa na słuchacza emocjonalnie, przez sposób w jaki artysta wykonuje utwór. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie świetne piosenki rap to w rzeczywistości krótkie historie.

3. Zapisanie pomysłów

Po wybraniu tematu, raper powinien zacząć pisać. Na początku może po prostu zapisać wszystkie pomysły, które pojawią mu się w głowie na myśl o danym temacie. Mogą się one rymować, ale nie muszą. Na razie nie musisz głowić się nad odpowiednimi rymami. Zamiast tego spróbuj połączyć swoje idee w pojedynczą historię, która mówi o temacie, który wybrałeś.

4. Rymy

Teraz rozpoczyna się proces budowania rymów. Do tego momentu raper zawarł już w utworze konkretny przekaz. Teraz będzie dopracowywać lirykę i rymy. Istnieje wiele rodzajów rymów, których możesz użyć, m.in. rymy proste, wielosylabowe, wewnętrzne, a nawet rymy niedokładne. Każda metoda rymowania ma swoją konkretną charakterystykę i może się świetnie sprawdzić w Twoim utworze.

“Każdego dnia podróżuję przez historię
I pewnie stawiam kroki, pokonując strome stopnie.
Widzę miliony twarzy a w nich strach i euforię
Pośród maratonu wiary, że w biegu nikt się nie potknie.”

Diox - "Kroki"

Więcej wiedzy
Sprawdź nasze kolejne artykuły, by jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat tworzenia rapu!

5. Budowa aranżacji

Większość piosenek rap składa się z zwrotek z 16 lub 32 taktami, ale są też krótsze, które mają tylko 12 czy 8. Następnie rozmieszcza się takty w aranżacji, by połączyły ze sobą zwrotki i refreny. Najprostsze utwory są zwykle tworzone w schemacie intro-zwrotka(16 taktów)-refren(8 taktów)-zwrotka(16 taktów)-refren(8 taktów)-outro. Zwrotka ma przekazać fabułę. Natomiast refren często się powtarza i dostarcza słuchaczowi największych emocji. Intro zaczyna fabułę, a outro ją kończy, zwykle z niespodziewanym zwrotem akcji.

Jak my możemy Ci pomóc?
W tworzeniu rapu konieczne są bity. Łap od nas 3 darmowe bity! Za mało? Odwiedź nasz sklep z bitami i zainspiruj się.

Masz bity i chcesz je nagrać w studiu? W tym też możemy Ci pomóc! Sprawdź tą checklistę – z nią perfekcyjnie przygotujesz się na sesję nagraniową w studiu.

Nagrałeś już numer? Świetnie! Podeślij nam ścieżki, a my zadbamy, by Twój utwór brzmiał najlepiej, jak to tylko możliwe!

6. Wzmocnienie puenty

Finalnym zadaniem każdego rapera jest obiektywna ocena jego pracy. Być może będziesz musiał coś usunąć lub dodać do piosenki. I prawie zawsze znajdziesz nowy, lepszy sposób na wzmocnienie puenty i głównego przekazu Twojego utworu. Puenta to często najtrudniejszy fragment tekstu rap, dlatego należy poświęcić jej dużo uwagi i stale ulepszać, by znacząco podnieść jakość całego utworu. Świetna puenta jest jednym z głównych czynników, które sprawiają, że kawałki rap i hip-hop odnoszą sukces i są pamiętane przez lata.

Dla inspiracji podrzucam Ci utwór Eldo – “Nie pytaj o Nią”.

Teraz jesteś gotowy, by nagrać swój utwór. Gratulacje! Łap darmowe bity, umów sesję w studiu i sprawdź naszą Checklistę, która pomoże Ci w optymalnym przygotowaniu się do sesji nagraniowej!

Powodzenia!

Tomek z Hugiz Records

Program dla każdego Producenta i Artysty. Pracuj w skupieniu i twórz lepiej z Cold Turkey!

Aplikacja Cold Turkey dla producentów muzyki i artystów. Tworzenie muzyki nie jest proste. To...

Najlepsze Komputery do Produkcji Muzyki i Tworzenia Bitów 2018

NAJLEPSZE KOMPUTERY DO PRODUKCJI MUZYKI Edycja 2018. Komputery MAC są uważane za idealną opcję dla...

Jak zdobyć więcej fanów Twojego rapu? 10 strategii do zastosowania już dziś!

Każdy raper marzy o wiernej grupie fanów. Fanów, którzy będą z niecierpliwością czekać na nowe...