Jak pisać rap kawałki? Wskazówki dla rapera, jak pisać lepsze teksty rap.

Więc chcesz być raperem? Jeśli masz problemy z tworzeniem tekstów do Twoich rapowych numerów, ten artykuł został stworzony by Ci w tym pomóc.

Tak jak poezja, rap wymaga połączenia flow i rytmu w tekście, by brzmiał bardziej pociągająco. Wyzwanie polega na tym, by wersy wpadały w ucho jednocześnie przekazując wiadomość i zachowując przy tym rytm. Możesz mieć najlepszy bit na świecie, ale jeśli Twój tekst nie zawiera istotnego przekazu, nie będzie o nim szczególnie głośno. 

Więc jeśli chcesz nauczyć się pisać teksty jak profesjonalista, poniższe wskazówki bardzo Ci się przydadzą.

1. Uchwyć każdą myśl.

Zacznij od wybrania tematu, o którym chciałbyś rapować, a następnie daj swoim myślom generować pomysły. Poszukaj długopisu i kartki, pozwól swojej wyobraźni działać i notuj każdą myśl, emocję, ideę, która pojawi się w Twojej głowie. Bądź cierpliwy, nie oczekuj, że od razu stworzysz kompletne wersy. To może zając klika godzin, dni bądź

2. Zarzuć haczyk.

Podstawowy utwór rap składa się ze wstępu, zwrotki, refrenu, zwrotki, mostu, refrenu, outro. Oczywiście będziesz mieć więcej zwrotek, ale podstawa zostaje ta sama. Rozważ chwytliwy początek utworu (refren, chór), gdyż to odsłania temat przewodni Twojego rapu, przekazuje główną ideę i jest tym, co słuchacze zapamiętają na długo. 

3. Spersonalizuj.

Rapując o sobie przede wszystkim nie kłam. Jeśli zależy Ci na ubarwieniu historii, możesz dane słowa ekstremalnie podkreślić lub wyolbrzymić. Zabieg ten zwany jest często hyperbolą. Słowa nie muszą do siebie w pełni pasować dopóty, dopóki wersy się rymują. Wszystko zależy od tego, jak słowa wymówisz i zaakcentujesz.

4. Zorganizuj.

Gdy masz już temat i pomysły, które chcesz przekazać dalej, zorganizuj swoje pisanie. Stwórz ogólny szablon Twojego rap utworu i uporządkuj go w chórki i wersy, pamiętając o głównej treści, którą chcesz przekazać.

5. Zapamiętaj swój tekst.

Po stworzeniu finalnego szkicu, naucz się na pamięć każdego słowa w swoim tekście. Dzięki temu w trakcie występu czy sesji nagraniowej w studiu nie będziesz musiał czytać z kartki.

Więcej wiedzy
Sprawdź nasze kolejne artykuły, by jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat tworzenia rapu!

6. Popraw pod beat.

Wybierz ścieżkę, która będzie współgrała z Twoim rapem. Zarówno w hip-hopie, jak i w trapie, możesz poszukać beatów i ścieżek online, a potem dostosować je do kluczowych rymów, które już zapisałeś. Jeśli jednak spróbujesz tworzyć najważniejsze rymy pod beat, możesz napotkać pewne trudności. Otóż będziesz starał się pisać kreatywnie, jednocześnie korygując samego siebie.

Jak my możemy Ci pomóc?
W tworzeniu rapu konieczne są bity. Łap od nas 3 darmowe bity! Za mało? Odwiedź nasz sklep z bitami i zainspiruj się.

Masz bity i chcesz je nagrać w studiu? W tym też możemy Ci pomóc! Sprawdź tą checklistę – z nią perfekcyjnie przygotujesz się na sesję nagraniową w studiu.

Nagrałeś już numer? Świetnie! Podeślij nam ścieżki, a my zadbamy, by Twój utwór brzmiał najlepiej, jak to tylko możliwe!

7. Trenuj, trenuj, trenuj.

Im częściej powtarzasz swój tekst, tym lepiej rapujesz go z pamięci. Trening sprawia, że jesteś w stanie utrzymać rytm i flow bez pominięcia ani jednego taktu. Dodatkowo minimalizuje ryzyko pomyłki w trakcie występu przed publiką. Trenuj aż poczujesz się pewnie i komfortowo wykonując swój utwór. Jeśli powtórzysz go ponad 100 razy i wciąż nie będziesz zadowolony, powinieneś rozważyć poszukanie pomocy.

“Możesz być tam gdzie tylko chcesz, to serio łatwe. Zamień swoje marzenia w cel i otwórz złotą klatkę.” Bedoes & Kubi Producent ft. Beteo - "Raz"

Teraz wiesz, jak tworzyć rap. Gratulacje! Chwyć darmowe bity, umów sesję w studiu i sprawdź naszą Checklistę, która pomoże Ci w optymalnym przygotowaniu się do sesji nagraniowej! 

 

Powodzenia!

Tomek z Hugiz Records

Program dla każdego Producenta i Artysty. Pracuj w skupieniu i twórz lepiej z Cold Turkey!

Aplikacja Cold Turkey dla producentów muzyki i artystów. Tworzenie muzyki nie jest proste. To...

Najlepsze Komputery do Produkcji Muzyki i Tworzenia Bitów 2018

NAJLEPSZE KOMPUTERY DO PRODUKCJI MUZYKI Edycja 2018. Komputery MAC są uważane za idealną opcję dla...

Jak zdobyć więcej fanów Twojego rapu? 10 strategii do zastosowania już dziś!

Każdy raper marzy o wiernej grupie fanów. Fanów, którzy będą z niecierpliwością czekać na nowe...