9 błędów w pisaniu rapu. Czego nie robić tworząc rap?

DOWIEDZ SIĘ, JAK NIE PISAĆ TEKSTU RAP! 

Aby pozostać na szczycie, raperzy tworzą genialne teksty, które podobają się fanom. Udaje im się to osiągnąć przez płynność i rytm w tekście. Ale czy tylko to jest potrzebne, by odnieść sukces?

Z pewnością słyszałeś już raperów, którzy rapują od lat, mają dobrą formę, ale ich przekaz nie ma wartości? Jeżeli Twój tekst płynie z bitem, ale jest pozbawiony znaczenia to najprawdopodobniej jest po prostu o niczym.

Możesz to zmienić i podnieść jakość swoich utworów wprowadzając tylko te małe zmiany!

1. Przemyślane słowa.

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez średnich raperów. Myślą, że rap polega na rymach, dlatego dodają przypadkowe słowa, które jedynie zmniejszają jakość ich tekstu. Przykładowo, jeżeli pierwszy wers kończy się słowem “szach”, bezmyślnie dodadzą “mach”, “krach” czy “lach”. Jeżeli ma to sens – świetnie. Często jednak nie ma, a wtedy sensowniej jest takich rymów unikać bądź zastąpić je bardziej przemyślanymi.

2. Freestyle odłóż na później.

Jeżeli słuchałeś legend rapu takich jak Eminem, wiesz o czym mówię. W pojedynku jeden na jeden, Eminem swoim freestylem pokona każdego. Potrafi błyskawicznie tworzyć treści i wie, jak je zarapować. Jednak zwróć uwagę, że wszystkie piosenki na jego płytach opowiadają historię. Jego utwory są przemyślane i nie ma w nich zbędnych słów czy wersów mających przestraszyć przeciwnika. Każdy utwór składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Jeśli Ty też chcesz zasłynąć jako utalentowany raper, wybierz temat i pisz o nim od początku do końca. Na przykład opowiedz swoją historię. Możesz pisać o tym jak nikt w Ciebie nie wierzył, ale osiągnąłeś sukces – współpracujesz ze świetną wytwórnią i każdy zna Twoje teksty. Pamiętaj, że nie musisz od razu napisać całego tekstu, ani całego wersu. Daj sobie czas, nie jesteś na freestyle battle!

3. Kreatywność w każdym utworze.

Łatwo jest ulec pokusie pisanie o tym samym. Na przykład, możesz być przekonany, że tworzenie dissów na innych raperów spodoba się słuchaczom. Niestety nie wszystkim i z pewnością nie osiągniesz sukcesu tylko dissując innych. Fani chcą słyszeć Twoją kreatywność i nowe pomysły, które masz w głowie. Spraw, by się z Tobą nie nudzili. Warto, abyś ciągle pogłębiał swoje umiejętności poznając nowe style tekstów czy poruszając tematy, o których wcześniej bałeś się pisać.

Więcej wiedzy
Sprawdź nasze kolejne artykuły, by jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat tworzenia rapu!

4. Plan na pisanie.

Kreatywni ludzie, w tym raperzy, wiedzą, że niesamowite pomysły przychodzą niezapowiedziane. Dlatego tak ważne jest, abyś zawsze miał przy sobie notatnik. Na szczęście obecnie mamy w naszym smartfonach aplikacje działające jak notatnik – w każdej chwili raperzy mają możliwość zapisania tekstu na ich kolejny projekt. Jednak zanim przejdziesz do pisania, warto, żebyś zawczasu wiedział, o czym chciałbyś tworzyć. Pisanie o tematach, które Cię nie interesują lub pisanie dla samego pisania nie zawsze będzie pomocne w tworzeniu dobrych tekstów.

Jak my możemy Ci pomóc?
W tworzeniu rapu konieczne są bity. Łap od nas 3 darmowe bity! Za mało? Odwiedź nasz sklep z bitami i zainspiruj się.

Masz bity i chcesz je nagrać w studiu? W tym też możemy Ci pomóc! Sprawdź tą checklistę – z nią perfekcyjnie przygotujesz się na sesję nagraniową w studiu.

Nagrałeś już numer? Świetnie! Podeślij nam ścieżki, a my zadbamy, by Twój utwór brzmiał najlepiej, jak to tylko możliwe!

5. Celne rymy.

Wszyscy kochamy rap, zwłaszcza gdy rymy tak dobrze do siebie pasują. Może myślisz, że rap i rymy zawsze muszą iść w parze? Nie muszą! Brak rymów jest zdecydowanie lepszy niż złe rymy. Dodaj je, gdy jesteś pewny, że zwiększysz tym wartość swojego przekazu. I nie myśl, że w rapie chodzi tylko o rymy. Rap to coś więcej niż zwykła rymowanka!

 

6. Trafne puenty.

Może myślisz, że powinieneś używać puent w piosenkach, bo każdy raper tak robi? Niekoniecznie! Puenta, gdy użyta poprawnie, ogromnie podnosi siłę przekazu i sprawia, że Twój tekst trafia do serc słuchaczy. Jednak, gdy użyta nieprzemyślanie, może wystawić Cię na pośmiewisko. Na początku drogi nie ryzykuj z używaniem nieprzemyślanych puent. Dodaj je do swojego tekstu wtedy, gdy jesteś pewny, że zwiększysz tym wartość swojego przekazu.

„Nie w tym rzecz, że nie masz czasu na pisanie. Rzecz w tym, że nie uważasz tego za wystarczająco ważne, by poświęcić temu czas. Ale ja tak.” Chuck Wendig

7. Pełne skupienie.

W każdej kreatywnej pracy, również pisząc teksty, łatwo się rozproszyć. Może to Twój najlepszy przyjaciel chce pogadać o nadchodzącym koncercie. Może to zwierzak szukający uwagi. Jako raper zmierzysz się z wieloma rzeczami mogącymi Cię rozproszyć i zniszczyć produktywność. W razie konieczności wyłącz telefon, zamknij drzwi i pozwól kreatywności działać bez przeszkód.

8. Czas na pisanie.

Musisz z góry zaplanować czas na pisanie tekstów. Inaczej możesz być nieefektywny, co zdecydowanie wydłuży czas do wydania Twojego kolejnego numeru. Niektórzy raperzy są jednak tak zajęci koncertami czy imprezami, że zapominają o zarezerwowaniu czasu na pisanie. Jeżeli rap to Twoja kariera i pasja, nie możesz sobie pozwolić na tę pomyłkę. Z góry zaplanuj godzinę w kalendarzu na pisanie tekstów.

9. Wyloguj się.

Rozmowy z przyjaciółmi czy odpowiadanie na miłe komentarze fanów po ostatnim koncercie na pewno są świetne. Ale znaj swoje priorytety – wtedy znajdziesz czas na wszystko. Używanie portali społecznościowych w trakcie pisania rozproszy Cię na dłużej niż byś chciał i utrudni ponowne zebranie myśli. Wyloguj się na czas pisania. Zobaczysz, że jesteś w stanie szybciej i lepiej napisać nowy tekst.

Teraz wiesz, jak tworzyć rap. Gratulacje! Chwyć darmowe bity, umów sesję w studiu i sprawdź naszą Checklistę, która pomoże Ci w optymalnym przygotowaniu się do sesji nagraniowej! 

 

Powodzenia!

Tomek z Hugiz Records

Program dla każdego Producenta i Artysty. Pracuj w skupieniu i twórz lepiej z Cold Turkey!

Aplikacja Cold Turkey dla producentów muzyki i artystów. Tworzenie muzyki nie jest proste. To...

Najlepsze Komputery do Produkcji Muzyki i Tworzenia Bitów 2018

NAJLEPSZE KOMPUTERY DO PRODUKCJI MUZYKI Edycja 2018. Komputery MAC są uważane za idealną opcję dla...

Jak zdobyć więcej fanów Twojego rapu? 10 strategii do zastosowania już dziś!

Każdy raper marzy o wiernej grupie fanów. Fanów, którzy będą z niecierpliwością czekać na nowe...