Refren zrobi z Twojego rapu hit! Wskazówki, jak napisać świetny refren i rap.

Refren w każdej piosence rap jest rozstrzygający. Może uczynić utwór hitem, albo kompletnie zniszczyć. Jest to szczególnie ważne dla raperów, gdyż wiele świetnych utworów rap zostało zdefiniowanych przez pryzmat ich refrenów. W rapie, takty w wersach stanowią podstawę utworu i mają kluczowe znaczenie dla sukcesu piosenki. Jednak to właśnie refren jest pierwszym elementem, który wyłapią słuchacze i na jego podstawie stwierdzą czy poświęcą czas na słuchanie reszty utworu czy nie.

4 RZECZY, Które ma każdy ŚWIETNY REFREN: 
1. Jest chwytliwy.

To najważniejsza cecha. Refren ma brzmieć w głowie słuchaczy. To musi być coś, co będą nucili całymi dniami, melodia, która będzie grała w ich głowie przez cały długi dzień. Chwytliwy refren sprawia, że słuchacz chce słuchać dalej. Chwytliwy refren wznosi Twój utwór na szczyty rankingów, ludzie wciąż proszą o niego w radiu, klikają replay na Spotify. Aby stworzyć chwytliwy refren, użyj łatwych do zapamiętania słów i często je śpiewaj. Pamiętaj, że refren jest pierwszą rzeczą, która przyjdzie ludziom na myśl, gdy tylko ktoś wspomni Twój utwór. Miliony fanów kochają niektóre z najlepszych rap piosenek właśnie za ich chwytliwe refreny. Świetne przykłady to „Gold digger“ Kanye Westa i „In da club“ 50 Centa.

“Now, I ain’t sayin’ she a gold digger
(When I’m in need) But she ain’t messin’ with no broke niggas
(She give me money) Now, I ain’t sayin’ she a gold digger
(When I’m in need) But she ain’t messin’ with no broke niggas” Kanye West - "Gold Digger"

2. Podsumowuje piosenkę.

Niech refren podsumuje treść piosenki. I chociaż nie jest to reguła, którą koniecznie musisz przestrzegać, warto o niej pomyśleć. Refren łączy ze sobą różne wersy i przekazuje słuchaczowi w kilku prostych zdaniach o czym jest utwór. Jest to niesamowicie istotna funkcja, gdyż na podstawie treści refrenu wielu ludzi podejmuje decyzje czy słuchają danego rapu czy nie. Jeśli ktoś szukając inspirującej muzyki rap natrafia na refren mówiący o narkotykach i imprezach, najprawdopodniej założy, że cała piosenka ma charakter imprezowy i poszuka lepszego kawałka. O tym, jak napisać świetnych rap, do którego z łatwością dopasujesz refren, możesz przeczytać tutaj.

3. Trzyma się tematu.

Refren powinien pasować do tematu, nastroju i przesłania utworu. Jest kilka przykładów znanych i lubianych kawałków rapowych, w których refren nie pasuje do ogólnej treści piosenki, ale są to wyjątki. Refren powinien dodawać głębi wersom, nie jej odejmować. Jeśli tematem Twojego rapu jest bycie biednym i wypracowanie swojej drogi na szczyt, refren nie powinien opowiadać o brutalności policji.

Powiązanie refrenu z tematem piosenki sprawia, że refren staje się przynętą zachęcającą ludzi do wysłuchania całości.

Więcej wiedzy
Sprawdź nasze kolejne artykuły, by jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat tworzenia rapu!

4. Ma powtarzające się słowa.

Świetny refren zawiera w sobie kilka powtarzających się słów. Dzięki temu jest łatwiejszy do zapamiętania i chwytliwy. To mogą być pojedyncze słowa lub frazy. Refren z powtarzającymi się fragmentami skupia na sobie uwagę słuchacza już w trakcie pierwszego słuchania. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo odsłuchania utworu po raz drugi, trzeci i tak dalej. Jest wiele piosenek rapowych mających świetne refreny z powtarzającymi się słowami, n.p. „My name is“ Eminema, w którym fraza „my name is“ powtarzana jest bez przerwy, a także “Started from the bottom” Drake’a, w którym frazę „started from the bottom“ słychać w kółko.

Jak my możemy Ci pomóc?
W tworzeniu rapu konieczne są bity. Łap od nas 3 darmowe bity! Za mało? Odwiedź nasz sklep z bitami i zainspiruj się.

Masz bity i chcesz je nagrać w studiu? W tym też możemy Ci pomóc! Sprawdź tą checklistę – z nią perfekcyjnie przygotujesz się na sesję nagraniową w studiu.

Nagrałeś już numer? Świetnie! Podeślij nam ścieżki, a my zadbamy, by Twój utwór brzmiał najlepiej, jak to tylko możliwe!

Oto krótkie przedstawienie tylko kilku cech budujących świetny refren. Nie ma złotej zasady na stworzenie genialnego refrenu, dlatego im bardziej niekonwencjonalny napiszesz, tym większe prawdopodobieństwo, że zaskarbi sobie serca wielu słuchaczy. Unikalny refren jest tym, co słuchacze zapamiętają na długo. Gdy masz już świetny refren, nic nie stoi na przeszkodzie podnieść jakość całego Twojego rapu. O tym, jak napisać świetnych rap przeczytasz tutaj.

Dla inspiracji podrzucam Ci “Started from the bottom” Drake’a!

Teraz wiesz, jak tworzyć rap. Gratulacje! Chwyć darmowe bity, umów sesję w studiu i sprawdź naszą Checklistę, która pomoże Ci w optymalnym przygotowaniu się do sesji nagraniowej! 

 

Powodzenia!

Tomek z Hugiz Records

Jak zdobyć więcej fanów Twojego rapu? 10 strategii do zastosowania już dziś!

Każdy raper marzy o wiernej grupie fanów. Fanów, którzy będą z niecierpliwością czekać na nowe...

4 przydatne triki do pracy w studiu – co możesz zmienić, by lepiej pracować

Poznaj 4 sposoby na efektywniejszą pracę w studiu! Witam serdecznie! W tym odcinku pokażę wam jak...

Jak napisać rap i hip-hop? 6 kroków, by zacząć – stwórz tekst rap. Rap dla początkujących!

Dowiedz się, jak napisać rap i stwórz genialny hip-hop! Nie ulega wątpliwości, że rap i hip hop są...

Program dla każdego Producenta i Artysty. Pracuj w skupieniu i twórz lepiej z Cold Turkey!

Aplikacja Cold Turkey dla producentów muzyki i artystów. Tworzenie muzyki nie jest proste. To...

Refren zrobi z Twojego rapu hit! Wskazówki, jak napisać świetny refren i rap.

Refren w każdej piosence rap jest rozstrzygający. Może uczynić utwór hitem, albo kompletnie...