Jak dodać EFEKTY w miksie wokalu, aby ludzie w kółko słuchali Twojej muzyki?

Dopiero zaczynasz z miksem muzyki lub robisz to już od lat, uczysz się nowych technik i narzędzi, ale finalne brzmienie dalej nie do końca Cię zadowala… a może po prostu chcesz wejść na wyższy poziom, bo masz już dosyć poczucia, że zostajesz w tyle i stać Cię na więcej?

Jeśli tak, to dziś opowiem Ci o kreatywnych efektach w miksie, które pomogą Ci zaskoczyć słuchaczy i sprawić, że w kółko będą słuchać Twojego utworu! Te efekty znacząco polepszą brzmienie muzyki, którą miksujesz! I to, nawet jeżeli dopiero zaczynasz!

Podzielę się z Tobą wiedzą, którą zdobywałem przez lata pracy oraz na postawie kilku tysięcy zmiksowanych utworów w różnych gatunkach muzycznych.

Poznasz kreatywne techniki do zastosowania w miksie. Dzięki temu od razu możesz zacząć je wdrażać w swojej muzyce, aby wzbogacić aranżację, zaskoczyć słuchacza i dodać do utworu Efekt WOW! 

Do tej pory dzieliłem się tą wiedzą wyłącznie z uczestnikami moich kursów online, gdzie uczę profesjonalnego miksu i masteringu. Dlatego śmiało korzystaj 😉

Wielka prośba i… PREZENT!

Włożyliśmy w ten materiał mnóstwo pracy, dlatego mam do Ciebie prośbę: pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ten poradnik pomoże. Może wśród znajomych masz kogoś, kto tworzy muzykę i warto podesłać mu to wideo? Podeślij mu to nagranie na e-mail, messenger lub udostępnij na Facebooku. 

Będę bardzo wdzięczny za Twoją pomoc 🙂

Przygotowałem dla Ciebie również bardzo fajny prezent.

Opowiedz mi w komentarzu do tego wpisu, jakie jest Twoje największe wyzwanie w miksie i masteringu? A ja prześlę na Twój e-mail ślady do utworu, nad którym pracuję w filmie. Tak, abyś mógł zacząć trenować już dziś! 🔥

Spis linków:

– Dołącz do Szkoły Mix Mastering – zapisy tylko do wtorku 20 lipca do godz. 22:00: szkolamixmastering.pl

– Jak ustalić tempo utworu: www.all8.com/tools/bpm.htm

– Uczelnia DBS Music w Berlinie (teraz pod nazwą Catalyst): catalyst-berlin.com/music

– Cem Oral: en.wikipedia.org/wiki/Cem_Oral

Wielka prośba i… PREZENT!

Włożyliśmy w ten materiał mnóstwo pracy, dlatego mam do Ciebie prośbę: pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym ten poradnik pomoże. Może wśród znajomych masz kogoś, kto tworzy muzykę i warto podesłać mu to wideo? Podeślij mu to nagranie na e-mail, messenger lub udostępnij na Facebooku. 

Będę bardzo wdzięczny za Twoją pomoc 🙂

Przygotowałem dla Ciebie również bardzo fajny prezent.

Opowiedz mi w komentarzu do tego wpisu, jakie jest Twoje największe wyzwanie w miksie i masteringu? A ja prześlę na Twój e-mail ślady do utworu, nad którym pracuję w filmie. Tak, abyś mógł zacząć trenować już dziś! 🔥

Spis linków:

– Zapisz się na Bezpłatne Szkolenie Online „5 sekretów jak Od Podstaw Miksować Wokal” – już w czwartek, 8 września o 20:00: szkolamixmastering.pl/szkolenie-online

– Zapisz się na listę priorytetową Szkoły Mix Mastering: szkolamixmastering.pl/ 🔥

– Jak ustalić tempo utworu: www.all8.com/tools/bpm.htm

– Uczelnia DBS Music w Berlinie (teraz pod nazwą Catalyst): catalyst-berlin.com/music

– Cem Oral: en.wikipedia.org/wiki/Cem_Oral

Podsumowanie i wersja tekstowa 👇

Chcesz podsumowanie wiedzy z wideo do poczytania?🙂 W takim razie zapraszam do pobrania wersji tekstowej! Kliknij okładkę lub link zamieszczony poniżej:

Zapraszam na bezpłatne szkolenie!

Jeżeli chcesz poznać fundamenty miksu wokalu oraz techniki, jak zacząć i znacząco polepszyć swoje efekty w miksie i masteringu, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

ZAPISZ SIĘ na bezpłatne SZKOLENIE online już w CZWARTEK, 8 WRZEŚNIA o 20:00!

Szkolenie: "Jak Od Podstaw Miksować Wokal?"

Na tym bezpłatnym szkoleniu poznasz 5 Sekretów na Miks Wokalu, nawet jeżeli dopiero zaczynasz:

N

Poznasz skuteczne techniki na miks wokalu i poprawę jego brzmienia, których nauczyłem się od inżynierów współpracujących z Beyonce, Adele czy Eltonem Johnem.

N

Poznasz schemat używania utworów referencyjnych, które pokażą Ci, jaki kierunek obrać miksując muzykę w różnych gatunkach. Dzięki temu dobrze wykonasz miks każdego utworu, nawet bez profesjonalnego sprzętu.

N

Dowiesz się, jak używać korektora (EQ), z którym sprawisz, że wokal będzie brzmieć czysto, energicznie i wyróżni się w utworze, a słuchacze będą chcieli go w kółko słuchać.

Jeżeli chcesz w pełni samodzielnie zadbać o ich miks i mastering swoich produkcji, nagrań, utworów lub oferować płatne usługi miksu i masteringu klientom, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 20 LIPCA możesz dołączyć do studentów programu „SZKOŁA MIX MASTERING” i nauczyć się profesjonalnego miksu i masteringu od A do Z.

Program „Szkoła Mix Mastering” zmieni Twoją muzykę w 3 ważnych obszarach:

N

Poznasz sprawdzony, działający i skuteczny proces (krok po kroku) jak wykonać miks i mastering muzyki. Wskażemy Ci metody pracy, które sami stosujemy w praktyce na co dzień miksując ok. 1000 utworów rocznie!

N

Osiągniesz samodzielność w miksie i masteringu muzyki, bo doskonale zrozumiesz, jak (i dlaczego) to wszystko działa! 

N

Zdobędziesz uniwersalną wiedzę – możesz ją zastosować w każdym gatunku muzyki, w dowolnym programie do edycji audio.

Prezent do pobrania 👇

UWAGA! Aby otrzymać ślady do treningu, proszę, napisz odpowiedź na pytanie w komentarzu pod tym wpisem

Jakie jest obecnie Twoje największe wyzwanie związane z miksem i masteringiem muzyki? 

Jeżeli miksujesz muzykę swoją lub dla klientów i masz jakieś wyzwania lub problemy, które spędzają Ci sen z powiek – opisz je. Możesz podać dowolne imię i nazwisko, ale ważne jest, abyś podał prawidłowy adres e-mail, ponieważ na niego wyślemy Ci ślady do treningu (Twój adres posłuży nam tylko i wyłącznie do wysyłki tego prezentu). Dzięki informacji zwrotnej od Ciebie będę wiedział, z czym się mierzysz, co Cię nurtuje, jakie masz problemy i pytania. Postaram się na nie odpowiedzieć w kolejnych materiałach.

Opowiedz mi w komentarzu do tego wpisu,a ja prześlę na Twój e-mail ślady do utworu, nad którym pracuję w filmie. Tak, abyś mógł zacząć trenować już dziś! 🔥

Obserwuj
Powiadom o
154 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin L.

Największym wyzwaniem dla mnie w miksie jest odpowiednie ustawienie korekcji na poszczególnych ścieżkach żeby cały utwór miał dobre brzmienie.

Kacper

Znalezienie brzmienia które spodoba się każdemu

Martyn

Odpowiednia korekcja sampli (wykorzystuje stare funkowe, soulowe kawałki, wycinam z nich loopy, tnę i układam na MPC), bassu i perkusji oraz całości + odpowiedni balans głośności 🙁

Piotr

Spójność utworu

Tomek

Zapraszam do odbierania prezentu!

Bartek

Bardzo szanuję i doceniam istnienie wersji tekstowej. Pierwszy raz takie coś widzę a zawsze mówię że powinno tak być bo rzut okiem na tekst pozwala szybko ocenić czy jest w nim potrzebna nam informacja a film trzeba cały obejrzeć.

Michał

Nie działają filmiki w 3 materiałach jak się kliknie na play to przeskakuje na górę strony

Admin
Odpowiedz  Michał

Wszystkie wideo działają z tego co sprawdziłem. Możesz dać znać czy wszystko ok?

Marcin

Caly czas się uczę by osiągnąć dobry efekt więc jest to dość duże wyzwanie dla mnie

Kamil

Zdobywanie nowych sladow do rozwijania sie i praktykowania 🙂

Szymon

Mix i mastering to jeszcze wyzwanie dla mnie. Dlatego chętnie oglądam każdy filmik od Ciebie i notuje cenne porady.

Bartek

Największym wyzwaniem jest wklejenie wokalu w mix oraz sprawienie, żeby sam w sobie brzmiał jak najbardziej naturalnie dla ucha

Paweł

Dla mnie w mixie i masteringu wszystko będzie wyzwaniem

Sławek

Mega ciekawy materiał

Andrzej

Witam muzykę miksuję od paru lat, masteringiem się nie zajmowałem ale bardzo mnie to zaciekawiło i na pewno się zaglebie w temat 🙂

Anna

Miksuję nagrania poszczególnych instrumentów lub głosów dogrywanych do podkładu fortepianowego nagranego przeze mnie. Pracuję z dziećmi i młodzieżą – dlatego do doskonałości tym nagraniom bardzo daleko. Najbardziej interesuje mnie sprawa intonacji, zatuszowania pewnych niedoskonałości typu nierówności. Interesuje mnie też dobry smak w doborze pogłosu, jak poprawnie używać korektora graficznego, czy kompresora. Generalnie trochę pojęcia u mnie leżą. Do tej pory bawiłam się w Audacity, chciałabym zmienić ten program na repaer lub inny bardziej na czasie.

Paweł

Dopiero zaczynam się w to bawić więc nie zabardzo mogę odpowiedzieć na pytanie ale mimo wszystko ślady się przydadzą 🙂

Krystian

Siemka, mam problem z programem ableton, niestety ale nieprzyjmuje mi plików mp3 i wav, nie mam pojęcia czemu z góry dziekuję, mam u Ciebie mega wsparcie dzięki za pomoc Tomek! 🙂

Tomek
Odpowiedz  Krystian

Krystian, ciężko teraz pomóc nie widząc problemu. Możesz podesłać jakieś screeny na mail@hugizrecords.com?

Patryk

Siemka,największe wyzwanie to skleić wszystko by miało to bardzo dobre brzmienie i brzmiało jak w mainstream’ie

Tomek
Odpowiedz  Patryk

W środę poruszymy temat. Jeśli jakiś konkretny Ciebie interesuje, to będzie sekcja pytań i odpowiedzi, gdzie możemy poruszyć zagadnienia, które przybliżą Cię do oczekiwanego brzmienia!:)

Tymoteusz

Największe wyzwanie stanowi dla mnie połączenie wszystkiego w całość, by brzmiało estetycznie.

Tomek
Odpowiedz  Tymoteusz

O tym z pewnością porozmawiamy na szkoleniu w środę. Przydadzą się tutaj utwory referencyjne.

Dawid

Witka 🙂
Mam jeszcze trochę problemu z masteringiem 🙂 nie poddaje się tylko próbuję aż coś wejdzie do tej czaszki xD !! 🙂
Tomeczku Twoje poradniki i w ogóle to wszystko co dostaję to rewelacja dzięki temu nauczyłem się dużo nowych rzeczy !! 🙂 Dzięki za to !! 🙂

Tomek
Odpowiedz  Dawid

Cieszę się Dawid! Mam nadzieje, że już widziałeś kolejny materiał o efekcie wow:) Widzimy się w środę, tam podczas sekcji pytań i odpowiedzi możemy porozmawiać o masteringu:)

Mirek

Rozpracowuję klawiaturę M-Audio Oxygen pro61. Muszę dopasować wszystkie funkcje do Abletona. Idzie opornie. Podstawowa klawiatura (MIDI) działa lecz pady nie. Chyba czegoś nie doczytałem. Chcę tworzyć własne zestawy perkusyjne i basowe.???? Kolega dogrywa gitary i tak się bawimy. Za tydzień spotykamy się aby zrobić dwie jego kompozycje. Mało mam instrumentów wirtualnych. Piano, gitara akustyczna i elektryczna oraz basowa. Inne brzmienia wykorzystuję z Yamahy. To co do tej pory zrobiliśmy nie wygląda najlepiej. Może zrobimy to jeszcze raz.

Tomek
Odpowiedz  Mirek

Powodzenia Mirek, może w środę podczas sekcji pytań i odpowiedzi uda mi się pomóc:)

Waldek

Gram na trąbce, nigdy nie wiem jak ustawić się do mikrofonu a potem zmiksować to tak żeby brzmiała ona naturalnie, a druga sprawa to mam problem z szumem, nie wiem jak go zlikwidować tak żeby nie ucierpiał na tym dźwięk trąbki

Tomek
Odpowiedz  Waldek

Waldek, do odszumiania używam Izotope RX 9. Świetne narzędzia do naturalnego odszumiania! Możemy porozmawiać o tym też na szkoleniu w czasie na pytania 🙂

Igor

Jak miksuje swój wokal zawsze mam wrażenie ze brzmię jakoś dziwnie ./

Tomek
Odpowiedz  Igor

Igor, w tym pomogą utwory referencyjne:) Już w środę o nich porozmawiamy na szkoleniu!:)

Tomek

Zostaw komentarz i odbierz prezent!

Karol

Największe wyzwanie dla mnie stanowi ustawienie EQ, żeby wokal nie pierdział i był odpowiednio stonowany.

PYLUT

Mój problem polega na jak usunąć szumu z wokalu oraz zrobić dobry miks

Emilia

Moim wyzwaniem jest wogule tworzenie muzyki bo nie wiem o tym nic a chcę się nauczyć

Łukasz

usuwanie sybilantów oraz eq wokalu

Tomek
Odpowiedz  Łukasz

Dla treningu słuchu mega polecam https://www.soundgym.co/ i treningi z korekcji, mega sprawa! Na pewno pomoże więcej usłyszeć, bo korekcja to kwestia wprawienia słuchu

A sybilanty najlepiej eliminować na etapie nagrywania, jeśli nie ma możliwości to można zawsze przeszukać pasma od 5 Khz do 11 Khz i troszkę wygładzić korektorem, a potem dopiero użyć De esser 🙂 W cięzkich przypadkach przed i po kompresji dwa razy 🙂

Miłosz

Największy problem stanowi dla mnie autotune, ustawienie odpowiednio.

Tomek
Odpowiedz  Miłosz

Miłosz, może mój poradnik trochę pomoże 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=8-H6F1jF5HQ&t=285s

Kamil

Dla mnie największy problem stanowi autotune żeby go dobrze ustawić i żeby on dobrze brzmiał

Tomek
Odpowiedz  Kamil

Zapraszam do mojego poradnika 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=8-H6F1jF5HQ&t=285s

Piotr

Dla mnie największy problem stanowi usuwanie sybilantów i znalezienie klarownego i nie za ostrego brzmienia wokalu

Tomek
Odpowiedz  Piotr

Jeśli jest problem z sybilantami to polecam w ciężkich przypadkach użyć De Esser przed i po kompresji czyli 2 razy 🙂

Czasami po prostu to może być kwestia kiepskiej adaptacji pomieszczenia oraz nawet w wielu przypadkach wymowy artysty, w trakcie nagrywania najlepiej to wyeliminować 🙂

Dawid

Ja dopiero zaczynam. Najwięcej problemów sprawia mi użycie korektora. Ciężko mi usłyszeć które pasma i jak zmienić, żeby ścieżka brzmiała lepiej

Tomek
Odpowiedz  Dawid

Początki są ciężkie przez niewprawiony słuch, z czasem będzie coraz łatwiej 🙂

Dla treningu słuchu mega polecam https://www.soundgym.co/ i treningi z korekcji, mega sprawa! Na pewno pomoże 🙂

Mikołaj

super film

Tomek
Odpowiedz  Mikołaj

Dzięki Mikołaj! Pozdrawiam 🙂

Dawid

Gdybym miał wskazać u mnie rzecz, która sprawia największy problem to stawiłbym chyba na balans – z nim zawsze trudno mi idzie, aczkolwiek jestem w stanie to ogarnąć siedząc trochę dłużej i posiłkując się referencjami. Mimo, że jest to jeden z pierwszych etapów to sprawia mi często duże problemy. I druga rzecz to obraz stereo, czy przypadkiem nie jest za duży, bo wiem, że moje rzeczy są dosyć szerokie, aczkolwiek nie mam problemów z fazą w mono i te elementy nie zanikają.

Tomek
Odpowiedz  Dawid

Balans najlepiej właśnie wykonywać na wyczucie i to jest tylko i wyłącznie kwestia wprawy 🙂

Dla ułatwienia powiem, że zawsze najlepiej miks zaczynać od perkusji, wtedy domiksowując kolejne instrumenty jest o niebo prościej! Mi ta rzecz bardzo mocno pomogła 🙂

Żeby było prościej, to polecam nie stosować panoram w 100% jeśli nie trzeba, a szczególnie jak używasz Imagerów, to też nie posługiwać się nimi zbyt intensywnie 🙂 Sam pogłos baaardzo często dodaje wystarczająco dużo przestrzeni, której potrzebujesz 🙂

Sylwester

Dopiero zaczynam tą przygodę, więc wyzwaniem jest dla mnie wszystko :). A największym wyzwaniem to jest brak czasu. Tak więc mam już Abletona i zaczynam zabawę. Zawsze to odkładałem na później ale dzięki Tobie Tomku w końcu coś drgnęło. Mam nadzieję ku dobroci. Pozdrawiam

Tomek
Odpowiedz  Sylwester

Lepiej regularnie poznawać program, oglądać tutoriale i czytać o funkcjach programu, nawet te 30 minut dziennie, ale coś zawsze w głowie zostanie 🙂 Ja sam niejedokrotnie pomimo upływu lat czasem się uczę i poszukuję nowych funkcji, które ułatwią pracę 🙂 Pozdrawiam! 🙂

ewa
Odpowiedz  Sylwester

mam tak samo, i dzięki Tomkowi wogóle ruszyłam z miejsca i już coś ogarniam i nawet zrobiłam…

Filip

Mam problemy z ustawianiem delay’a
I eq

Tomek
Odpowiedz  Filip

W jakiej sytuacji dokładnie pojawia się problem? 🙂

Dominik

Często mam probelm z zakończeniem miksu bo cały czas bym coś poprawiał 🙂

Tomek
Odpowiedz  Dominik

Tak naprawdę Dominiku nie istnieje w świecie muzyki miks, który został ukończony 🙂 Można powiedzieć, że podejście do muzyki jest tak subiektywne, że każdy dołożyłby coś od siebie 🙂

Najważniejsze, aby wyciągnąć z utworu tyle energii ile zdołamy i mieć świadomość, że dobry miks to przede wszystkim dobre nagranie 🙂

Może miksujesz własne utwory? To często potrafi wpędzać w niezdrowy perfekcjonizm, bo jako twórca i inżynier własnej muzyki podchodzisz do niej zbyt emocjonalnie 🙂 Najlepiej przerabiać jak najwięcej miksów innych osób, a dopieto potem siadać do własnych! 🙂

Kamil

Największym wyzwaniem związanym z mixem i masteringiem jest poprawność jego wykonania podstawowa wiedza w tym zakresie i umiejętne wykorzystanie utworów referencyjnych.

Tomek
Odpowiedz  Kamil

Bądź z nami na szkoleniu w środę Kamil! Wygląda na to, że temat miksu i masteringu jest dla Ciebie bardzo ważny, być może jestem w stanie bardziej szczegółowo odpowiedzieć na Twoje pytania na żywo! 🙂

Adrian

Moim największym wyzwaniem będzie jak zmiksuje utwór danego artysty tak że pierwsze pomyśli że napewno to robił Tomasz Moskalski ;D

Tomek
Odpowiedz  Adrian

Każdy ma swoje unikalne podejście do miksu! 🙂 Wierzę, że dzięki wytrwałemu dążeniu do celu kiedyś każdy będzie kojarzył z dobrym brzmieniem właśnie Ciebie 🙂

Ryszard

Cześć, dopiero zaczynam. więc jeszcze nie wiem , co będzie moim największym wyzwaniem. Ale pewnie wkrótce się dowiem.

Tomek
Odpowiedz  Ryszard

Zapraszamy do kolejnych odcinków Ryszard 🙂

Gdybyś miał jakieś pytania pisz do nas śmiało! —>mail@hugizrecords.com

Dominik

Najcięższa dla mnie jest proporcja głośności wokalu do bitu…

Tomek
Odpowiedz  Dominik

Może się tak zdarzyć, że jeśli masz do dyspozycji miks – bit w jednym śladzie + wokal to trzeba za pomocą korekcji w tym podkładzie wyciąć niektóre pasma i podbić w tych samych miejscach wokal 🙂

To zawsze udany sposób, aby wokal lepiej zgrał się z podkładem 🙂

mateusz

u mnie największym problemem jest celemony 5

Tomek
Odpowiedz  mateusz

W moim kursie https://szkolamixmastering.pl/ mamy materiały poświęcone strojeniu wokali 🙂 W marcu 17.03.2021 startuje kolejna edycja. 🙂

Krzysztof

Dla mnie największym wyzwaniem podczas nich jest obawa że „coś ostatecznie będzie nie tak” mimo tego iż mogę to zmienić, często brakuje mi odwagi na eksperymentowanie, szczególnie im więcej efektów pojawia się na ścieżkach

Tomek
Odpowiedz  Krzysztof

Dlatego warto być z nami w kolejnych materiałach i znać podstawowe narzędzia, za pomocą których możesz urozmaicać utwory, nad którymi pracujesz 🙂 Znajomość tych technik obudzi w Tobie kreatywność 🙂

Warto też zostać uważnym słuchaczem i nie tylko słuchać muzyki dla przyjemności, ale też ją analizować i starać się odwzorowywać efekty! 🙂

Pobierz ślady i zacznij już dziś Krzysztof 🙂

dawid

chyba poprostu zrobic dobry mix/master

Tomek
Odpowiedz  dawid

Najważniejsza zasada to miksować jak najwięcej! 🙂 Pobierz ślady utworu Dawid, daj zaufanym osobom do oceny, a każdy miks czegoś Cię nauczy. 🙂

barbara

Ciekawy filmik – bardzo przejrzysty. Interesuje mnie zmienna dynamika poszczególnych ścieżek.

Tomek
Odpowiedz  barbara

O tym też opowiem w kolejnych odcinkach!

Takie efekty jak pogłos, korekcja czy wykorzystanie podstawowych funkcji, które znajdziesz w każdym programie do edycji dźwięku pozwalają nam już na bardzo wiele, aby mieć wpływ na zmianę dynamiki utworu, a nawet na jego aranżację 🙂

SeVeN

Największym wyzwaniem a zarazem celem jest dla mnie uzyskanie w pełni czystego brzmienia, uzyskanie efektu WOW i mastering, który sprawi, że utwór będzie bardzo tłusty 😀

Tomek
Odpowiedz  SeVeN

Tak naprawdę w brzmieniu masteringu bardzo wiele zależy od tego jak utwór został wcześniej zmiksowany, ponieważ to inżynier miksu ma najwięcej możliwości posiadając dostęp do każdego osobnego elementu utworu 🙂

W kolejnych odcinkach podrzucę kilka technik wykorzystywanych na wokalu, które w znacznej większości utworów okazują się niezawodne i wywołują u słuchacza efekt zaskoczenia! 🙂

Maks

Dopasowanie odpowiednich balansów glosnosci oraz mix głównych wokali tak, aby brzmiały czysto i profesjonalnie.

Tomek
Odpowiedz  Maks

Witaj Maks, w dopasowaniu odpowiedniej głośności z pewnością pomoże Ci stworzenie sobie listy referencji – czyli utworów dla danego gatunku, które pomogą Ci określić jak osadzić instrumenty i wokale w miksie 🙂

Dzięki nim możesz sobie zadać pytania:
– Czy perkusja jest na pierwszym planie?
– Czy mój utwór nie jest przebasowany?
– Czy wokal w każdym momencie jest słyszalny?

Punkt odniesienia to bardzo ważna rzecz podczas miksu.

Ja zawsze staram się osadzać wokale w utworze dosyć głośno, ponieważ to szczególnie decyduje o jakości utworu. Wokal zawiera w sobie wiele częstotliwości, które znacząco zwiększają energię utworu z perspektywy słuchacza 🙂

Tomasz

Mam problem z utrzymaniem uwagi słuchacza. Umiem EQ, z kompresją sobie radzę, tylko brak mi pomysłów na aranż. Ujmę to ostro.. moje utwory brzmią dobrze, ale przynudzają, dlatego chciałbym nauczyć się miksować wokal z którym jeszcze nie mam doświadczenia, bo to rozwiązuje problem aranżacji – nie trzeba tak dużo kombinować z instrumentarium i kompozycją trochę też.

Tomek
Odpowiedz  Tomasz

Bądź ze mną w kolejnych odcinkach, tam pokażę kilka prostych sposobów, które możesz wykonać bez pobierania bardzo zaawansowanych wtyczek 🙂

Mateusz

Moim problem jest osiągniecie efektu studyjnego, adaptacja pomieszczenia jako taka jest. Myślę, że problem tkwi w złym dobrze wtyczek do mixu

Tomek
Odpowiedz  Mateusz

Adaptacja pomieszczenia to przede wszystkim jego rzetelne pomiary, a następnie dobranie odpowiedniego rodzaju paneli. Nawet najbardziej kosztowny mikrofon nie zabrzmi dobrze po miksie jeśli nie stworzymy dla niego odpowiednich warunków.

Też możesz wykonać takie testy, ja w swoim studiu wykonywałem test ustawiając mikrofon w kilku różnych miejscach, zanim znalazłem najlepsze miejsce do sesji nagraniowych 🙂

Grzegorz

Dla mnie najtrudniejsza jest decyzja kiedy uznać utwór za gotowy i skończyć nad nim pracować. Zawsze znajdzie się coś, w czym można jeszcze podłubać.
Dzięki za wartościowe materiały.
Pozdrawiam!

Tomek
Odpowiedz  Grzegorz

Cześć Grzegorz!
Mam nadzieje, że miałeś okazje już zobaczyć kolejny film z naszej serii!

Dobrze się składa, bo na naszym bezpłatnym szkoleniu online wejdziemy trochę głębiej w proces oddawania utworów i będzie możliwość zadawania pytań na samym końcu:) Również pod koniec szkolenia będę miał prezent, moja checklista przed oddaniem utworu. O wiele ułatwia skończyć utwór 🙂

Mam nadzieje, że będziesz:)

Materiały z Serii o Kreatywnych Efektach w Miksie Wokalu

Wideo nr 3 już dostępne!

Podcast: Włącz Dobre Brzmienie

Facebook

Odbierz e-book i twórz muzykę, nawet w ekstremalnych przypadkach braku natchnienia!

Podaj dane, na które natychmiast otrzymasz swój bezpłatny e-book!