Tomek
Producent, Inżynier dźwięku, Muzyk
Dowiedz się, jak napisać rap i stwórz genialny hip-hop!
Na całym świecie miliony osób słuchają hip-hopu i wielu z nich postanawia zostać raperami. Jednak większość nie wie, jak i gdzie zacząć z pisaniem muzyki. Tyczy się to głównie tworzenia lirycznej historii, odpowiedniego doboru słów i sklejania ich w prawdziwy tekst rap. Na szczęście tworzenie rapu jest umiejętnością podobną do każdej innej – można się jej nauczyć i doskonalić.
Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 6 kroków, dzięki którym zaczniesz pisać lepszy rap!
6 kroków do napisania dobrego rapu
1. Znalezienie inspiracji
Raper, jak każdy inny artysta, powinien tworzyć o rzeczach, które są dla niego ważne. Może to być dosłownie wszystko, o ile głęboko w to wierzysz. Rap teksty to nie tylko gangsterka czy imprezy. To też liryczna walka o wolność, równouprawnienie, a czasem i romantyczna opowieść. Większość piosenek rap zawiera istotny przekaz, postaraj się by był on dobry i niech mówi o rzeczach, które kochasz.
2. Doszlifowanie tematu
Wiesz, co jest dla Ciebie ważne – teraz czas to dopracować. Wybierz jeden temat, np. doświadczenie z przeszłości. Pomyśl o tym, jak o historii, która ma swój początek, punkt kulminacyjny i zakończenie. Teksty rap przedstawiają daną historię, a sposób w jaki je wykonasz wpłynie ostatecznie na emocje słuchacza. Pamiętaj, żeby historię w miarę możliwości streścić – piszesz w końcu rap, a nie kilkustronicowy poemat. Większość świetnych piosenek rap to w rzeczywistości krótkie historie.
3. Zapisanie pomysłów
Wiesz o czym będziesz rapować. Czas to przelać na papier. Na początku możesz zrobić małą burzę mózgów i zapisać wszystko, co pojawia Ci się w głowie, gdy myślisz o danym temacie. Na tym etapie po prostu luźno piszesz i nie martwisz się aż nadto strukturą czy rymami. Po prostu spróbuj połączyć swoje idee w pojedynczą historię, która mówi o tym, co dla Ciebie ważne.
4. Rymy
Teraz czas dopracować lirykę i rymy. Do tego momentu zawarłeś w tekście istotny przekaz, a teraz będziesz mógł zrobić z niego dzieło na miarę Mickiewicza (dream big!). Skupmy się więc na rymach. Istnieje wiele rodzajów rymów, których możesz użyć, m.in. rymy proste, wielosylabowe, wewnętrzne, a nawet rymy niedokładne. Każda metoda rymowania ma swoją konkretną charakterystykę i może się świetnie sprawdzić w Twoim utworze. Temat dosyć obszerny, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłam Cię to googla, albo do dobrego polonisty.
5. Budowa aranżacji
Zbudujmy teraz strukturę Twojego rapu. Musisz wiedzieć, że większość piosenek rap składa się ze zwrotek z 16 lub 32 taktami, ale są też krótsze, które mają tylko 12 czy 8. Takty rozmieszcza się w aranżacji, tak by połączyły ze sobą zwrotki i refreny. Najprostsze utwory są zwykle tworzone w schemacie intro – zwrotka(16 taktów) – refren(8 taktów) – zwrotka(16 taktów) – refren(8 taktów) – outro. Zwrotka ma przekazać fabułę, a refren największe emocje. Intro zaczyna fabułę, a outro ją kończy, zwykle z niespodziewanym zwrotem akcji.
- Intro
- Zwrotka
- Refren
- Zwrotka
- Refren
- Outro
6. Wzmocnienie puenty
Czas na małe wyzwanie. Musisz zrobić szczerą rachubę sumienia i obiektywnie ocenić swój tekst. Będziesz musiał być sam ze sobą szczery i stwierdzić czy Twój tekst wymaga poprawy. Prawdopodobnie będziesz musiał coś usunąć, dodać albo nawet zmienić kolejność zwrotek. Pewnie wpadnie Ci kolejny pomysł na wzmocnienie puenty lub przekazu Twojego utworu. Puenta jest tym, co pozostaje z słuchaczem na dłużej, dając mu iskierkę, która z czasem zamienia się w płomień refleksji. Puenta jest często największym wyzwaniem w tworzeniu poezji śpiewanej (i rapowanej), dlatego poświęć jej sporo uwagi i w miarę możliwości stale polepszaj.
Wiesz dlaczego dla wielu Tupac jest wciąż żywy? Jego puenty po dziś dzień trafiają prosto w serca słuchaczy. Wzruszające bądź wyjątkowo błyskotliwe puenty są tym, co największe utwory rap mają ze sobą wspólnego.
Kiedy będzie Twój przełomowy moment?
Odpowiedz na te pytania.
Stworzyłeś / znalazłeś już bit?
Wiesz czym jest dom bez solidnych fundamentów? Zgadłeś – budowlą, która nie przetrwa. Podstawą muzyki rap są bity. Muzyka hip-hop nie bazuje wyłącznie na tekście, ale też na bitach, które wywołują konkretne emocje u słuchaczy.
Spróbuj napisać rap do bitu. Nie u wszystkich raperów ta metoda się sprawdza, a jak będzie u Ciebie? Daj znać w komentarzach. Pisanie tekstu pod bit może zainspirować jego treść i przesłanie. I pozwala zaoszczędzić czas – będziesz mieć pewność, że słowa pasują do produkcji i nie trzeba ich dodatkowo dopasowywać.
Możesz rozpocząć swoją pisarską podróż tworząc do tych darmowych bitów. Bity do pobrania TUTAJ.
Używasz już marketingu?
Muzyka hip-hop to ogromny biznes wart miliardy dolarów. Bycie raperem odnoszącym sukcesy oznacza również bycie przedsiębiorcą. Jeśli masz świetne flow, puenty i wiesz jak to połączyć z każdym bitem, Twój sukces wciąż zależy od tego czy orientujesz się w biznesie i wiesz co zrobić, żeby „Cię kupili”. Pomyśl o raperach jak Paluch, Ostry czy Jay-Z i o sukcesie, który udało im się osiągnąć. Zobaczysz, że tworzą świetny rap i dbają o swoich fanów, ale to głównie świadomość biznesowa odróżnia ich od innych.
Nie ma skrótu na szczyt, ale są pewne nawyki, które znajdziesz u ludzi sukcesu.
Nawyki, które warto u siebie pielęgnować to:
- determinacja,
- przyzwyczajenie do ciężkiej pracy,
- ciągłe doskonalenie umiejętności,
- uczenie się od lepszych od siebie,
- trenowanie,
- kreowanie własnej marki,
- aktywny udział w branży, w której chce się odnieść sukces.
Współpracujesz z innymi?
Jakie jest kolejne ważne kryterium na drodze do sukcesu w muzyce? Współpraca.
Kolaboracje sprawiają, że możesz uczyć się i doskonalić swoje rzemiosło pod okiem raperów, muzyków i osób z branży, którzy mają aktualnie większą wiedzę niż Ty. Jeśli mierzysz wysoko potrzebujesz zbudować zaufanie, a właśnie przez współprace z innymi raperami zwiększasz swoją wiarygodność.
Ważne jest, aby mieć swój styl i być z niego znanym, ale osiągnięcie dużego sukcesu zależy od tego, jak dobrze rozumiesz się i współtworzysz z innymi osobami z branży. Współpraca to jedna z najefektywniejszych dróg do rozbudowania grupy fanów, bo pozwala Ci dotrzeć do słuchaczy, którzy możliwe, że inaczej nigdy by się o Tobie nie dowiedzieli. Pomyśl o Taconafide, Migos, Jay-Z czy Kanye West i wszystkich innych muzycznych projektach, które odbiły się głośnym echem. Kluczem do ich sukcesu była współpraca oparta na wspólnych i jasnych celach oraz założeniu, że obydwie strony wnoszą do projektu odmienne umiejętności i zalety.
Powiązane Artykuły
4 Szybkie Triki na Tworzenie Lepszej Muzyki. Wskazówki dla beatmakera i producenta muzycznego.
Producent, Inżynier dźwięku, MuzykChcesz tworzyć muzykę, bez wydawania góry pieniędzy na niepotrzebny sprzęt? Poznaj Listę Sprawdzonych Narzędzi! >> Kliknij tutaj i odbierz bezpłatnie <<Jak produkować muzykę lepiej i szybko? Większość artystów ma...
Jak zdobyć więcej fanów Twojego rapu? 9 strategii do zastosowania już dziś!
Producent, Inżynier dźwięku, MuzykDowiedz się, jak zdobyć fanów Twojej twórczości! Każdy raper marzy o wiernej grupie fanów. Fanów, którzy będą z niecierpliwością czekać na nowe kawałki, oglądać teledyski i będą aktywnie się udzielać na wszystkich social media....
Jak zdobyć więcej fanów Twojego rapu? 10 szybkich strategii do zastosowania już dziś!
DOWIEDZ SIĘ, JAK NIE PISAĆ TEKSTU RAP! Aby pozostać na szczycie, raperzy tworzą genialne teksty, które podobają się fanom. Udaje im się to osiągnąć przez płynność i rytm w tekście. Ale czy tylko to jest potrzebne, by odnieść sukces? Z pewnością słyszałeś już raperów,...
Poczytaj o Twoich ulubionych tematach
Rap
Produkcja Muzyki
Sprzedaż Muzyki
Mix i Mastering
Marketing
Produktywność
Dzięki Tomek za wiadomość. Dziś Ci prześlę swoje prace. Wczoraj nagrałem utwór, w którym opisałem troche swoją przeszłość. Miałem twardy orzech do zgryzienia, sam odczuwałem duże emocje. Wczoraj był pogrzeb mojego kolegi, który wykończył się alkoholem, nie był on pierwszy. Ja też miałem duży problem jeszcze 3 lata temu, ale udało mi się z tego wyjść. Nagrałem ten utwór ku przestrodze dla innych z tym problemem. No i chciałem trochę wpłynąć na tych co się podśmiewali jak coś nagrałem i udostępniłem, to że zająłem się muzyką, zacząłem się coś uczyć, nikogo to nie cieszy praktycznie, każdy by wolał żebym się stoczył, to dla wielu jest nie do przyjęcia, że mogłem chcieć zająć się swoim życiem. To że zacząłem pisać, przerasta niektórych. Jak udostępniłem jakąś pracę, to pytali co ja ćpam heh… Nie udostępniam już. Prześle Ci na maila. Jeszcze raz wielkie dzięki za odzew. Pozdro
Super Robota Naprawdę
ZAJEBISTY ARTYKUŁ
Dziękujemy! 😉
Dlaczego AKI?
Cześć, Andrzej. O jakim AKI mówisz?
O Cudownie 🙂 <3
Dziękujemy! Daj nam znać, co udało Ci się napisać 🙂