Jak pisać rap kawałki? Wskazówki dla rapera, jak pisać lepsze teksty rap.

Tomek

Producent, Inżynier dźwięku, Muzyk

Poznaj łatwe sposoby, z którymi stworzysz lepszy tekst rap! 

Więc chcesz być raperem? Jeśli masz problemy z tworzeniem tekstów do Twoich rapowych numerów, ten artykuł został stworzony by Ci w tym pomóc.

Pisząc rap stajesz przed dużym wyzwaniem – Twoje słowa muszą wpadać w uchu przekazując przy tym konkretną wiadomość i zachowując rytm. Jeżeli masz świetny bit, ale w Twoich słowach brakuje prawdy i istotnego przekazu, ciężko będzie zachęcić szerokie grono inteligentnych słuchaczy do zostania z Tobą na dłużej.

Z pomocą przychodzi lista 7 wskazówek, dzięki którym zaczniesz pisać jak profesjonalista! 

7 ważnych elementów w tworzeniu rapu

Uchwyć każdą myśl

Zacznij od wybrania tematu, który jest dla Ciebie na tyle ważny, że chcesz o nim stworzyć cały utwór. A teraz zrelaksuj się, popuść wodze fantazji i daj swoim myślą generować pomysły. Myśli są ulotne – dlatego notuj je od razu na kartce Zapisz każdą myśl, emocję, ideę, która pojawi się w Twojej głowie. Bądź cierpliwy, nie oczekuj, że od razu stworzysz kompletne wersy. Daj sobie czas!

Organizacja

Gdy masz już temat i pomysły, które chcesz przekazać dalej, uporządkuj swoje pisanie. Zbuduj aranżację utworu czyli stwórz szablon, w którym dokładnie widać podział między zwrotkami i refrenem, a następnie dodaj wersy. Zazwyczaj aranżacja wygląda tak: intro – zwrotka(16 taktów) – refren(8 taktów) – zwrotka(16 taktów) – refren(8 taktów) – outro.

Zarzuć haczyk

Podstawowy utwór rap składa się ze wstępu, zwrotki, refrenu, zwrotki, refrenu, outro. Oczywiście możesz mieć więcej zwrotek, ale podstawa zostaje ta sama. Pomyśl nad chwytliwym refrenem lub początkiem utworu, bo to odsłania główny temat Twojego rapu, przekazuje ideę i jest tym, co słuchacze zapamiętają na długo. 

Mów prawdę

Rapując o sobie przede wszystkim mów prawdę. Jeśli zależy Ci na ubarwieniu historii, możesz wyolbrzymić pewne fragmenty lub podkreślić dane słowa. Zabieg ten zwany jest hyperbolą. Jednak wszystko z umiarem!

Zapamiętaj swój tekst

Po stworzeniu finalnego szkicu, naucz się na pamięć każdego słowa w swoim tekście. Dzięki temu wyłapiesz fragmenty, które nie pasują do reszty utworu, albo słowa, które można zastąpić innymi. Dodatkowo będzie Ci później łatwiej w trakcie sesji nagraniowej czy występu. 

Popraw pod beat

Wybierz bit, który współgrała z Twoim rapem. Nie musisz kupować produkcji stworzonych specjalnie dla Ciebie. Zaoszczędzisz masę czasu i pieniędzy kupując bity w internecie. Pamiętaj jednak o wybraniu odpowiedniej licencji. O kupowaniu bitów online i licencjach dowiesz się TUTAJ.

Tekst możesz stworzyć pod bit, ale w trakcie pisania nie myśl o tym czy wszystko do siebie pasuje. Po prostu wylewaj myśli na papier, a poprawkami i analizą zajmiesz się później. Pamiętaj: najpierw kreatywność, później korekta. 

  • Pisanie
  • Praca w skupieniu
  • Organizacja
  • Trening

Trenuj!

Słyszałeś już, że trening czyni mistrza? Więc nie zaskoczę Cię mówiąc, że im częściej powtarzasz swój tekst, tym lepiej rapujesz go z pamięci. Trening sprawia, że jesteś w stanie utrzymać rytm i flow bez pominięcia ani jednego taktu. Dodatkowo sprawia, że czujesz się pewniej występując na żywo.

 

Wiedza z książek o produktywności.

Jaką wiedzę możesz zastosować w tworzeniu rapu?

Dzieło w trzech aktach.

Podziel kartkę A4 na trzy części: początek, środek i koniec. Tak tworzą dzieła scenarzyści i dramatopisarze. Akt pierwszy, akt drugi, akt trzeci.

W książce „Do roboty!” Stevena Pressfielda znalazłem przykład utworu „Positively Fourth Street” Boba Dylana, który został stworzony w trzech aktach.

Akt 1: „Masz tupet, mówiąc, że jesteś moim przyjacielem…”

Akt 2: „…kiedy wiesz, tak jak ja, że wolałbyś mnie widzieć sparaliżowanego…”

Akt 3: „…wiesz, jak przykro jest cię ujrzeć.”

Spróbuj zastosować metodę trzech aktów tworząc nowy tekst. Zapis swój pomysł na papierze, zawsze później możesz go poprawić. 

Zacznij od końca

Wiesz, jaką sztuczkę używają scenarzyści? Piszą od końca. Popracuj najpierw nad zakończeniem, puentą utworu. Zacznij od tego, co chcesz, żeby Twoi słuchacze zapamiętali i wzięli ze sobą. 

Jeśli chcesz wiedzieć, co powinno być Twoim zakończeniem, odpowiedz sobie na pytanie: „Co to jest? Na czym polega mój pomysł?”.

Ma być to Twój utwór, Twój album? Kiedy będziesz to wiedzieć, zorientujesz się, co chcesz osiągnąć. A wtedy będziesz znał kroki, które doprowadzą Cię do celu. Najpierw koniec, potem początek i środek.

Odrzuć samokrytykę

Pozwól sobie na niedoskonałość i prowizorkę. Nie dopuszczaj wewnętrznego krytyka do głosu i po prostu twórz. Twój szkic utworu i pomysł na tekst nie podlega ocenie. Na początkowym etapie ważne jest żebyś po prostu zaczął. Zrób coś, cokolwiek, choćby było to nieudane i niesatysfakcjonujące. Po prostu zacznij i nie osądzaj siebie.

Odrzucenie samokrytyki to nie tylko zablokowanie w głowie głosu mówiącego: „Nie dasz rady”. Oznacza także uwolnienie się od oczekiwań odnośnie tego, jak według nas nasza praca „powinna” czy „musi” wyglądać.

I pamiętaj, że proces tworzenia składa się z działania i analizy. Nigdy nie działaj i nie analizuj, tego co robisz, w tym samym momencie.

Powiązane Artykuły

Poczytaj o Twoich ulubionych tematach

Rap

Produkcja Muzyki

Sprzedaż Muzyki

Mix i Mastering

Marketing

Produktywność

2 Komentarzy

2 komentarze

  1. Bardzo fajny poradniczek. Dla osób które nie znają się totalnie na temacie, myślę ze taki schemat pomoże. Ale na dłuższa metę jak już się ogarnia myślę ze powinno się pierdolic wszelkie schematy.

    Odpowiedz
    • Ogólnie mówi się, że najpierw trzeba się nauczyć wszystkich zasad i dobrze ja opanować, a potem je łamać 🙂 Jasne, że warto dążyć do bycia unikatowym, ale nie za wszelką cenę. Ludzie też lubią słyszeć to co już znają, więc warto znaleźć w tym jakąś równowagę 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz e-book i twórz muzykę, nawet w ekstremalnych przypadkach braku natchnienia!

Podaj dane, na które natychmiast otrzymasz swój bezpłatny e-book!

Wypełnij pola poniżej,

wyślę Ci paczkę bitów na Twój e-mail!

Otrzymaj paczkę

3 bitów bezpłatnie