Kupno bitów online.

Wszystko co musisz wiedzieć o kupnie muzyki online.
Informacje te przydadzą się wszystkim artystą i producentom, którzy:

  1. Chcą zaistnieć w branży muzycznej.
  2. Mają już doświadczenie w tworzeniu muzyki i chcą powiększyć swoją wiedzę.
  3. Planują użyć darmowych lub płatnych bitów.
  4. Są na etapie, w którym muszą zacząć licencjonować bity.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaufały nam wytwórnie, firmy, setki artystów i producentów.

o tym musisz wiedzieć

Darmowe bity

Czy możesz dostać muzykę serio za darmo?

W branży muzycznej termin “darmowy bit” jest całkowicie zależny od definicji danego producenta. Bezpłatne bity są podzielone na kategorie:
1. Tagi producenta, które są odtwarzane co 30 sekund.
2. Bity, które posiadasz są bez umowy licencyjnej producenta.

Jak legalnie użyć darmowych bitów?

Tak naprawdę niewiele można zrobić z darmowymi bitami; zdecydowanie nic komercyjnego ani dochodowego. Mimo to, wielu początkujących artystów, a nawet i profesjonalistów, decyduje się na użycie darmowych bitów, gdyż mają one takie zalety:

Przetestuj przed zakupem

Sprawdź czy Twój wokal pasuje do produkcji

Nagraj demo i poćwicz przed kupnem licencji na bit

Niektórzy producenci pozwalają artystom opublikować utwory stworzone z użyciem darmowych bitów. Jednak ci producenci mają wtedy całkowitą kontrolę nad przesłanym materiałem czyli jeśli będą chcieli usunąć Twój utwór, będziesz musiał to zrobić.

Umowa Licencyjna

Czym jest Umowa Licencyjna?

Kiedy kupujesz bit, kupujesz materiał, który jest chroniony prawami autorskimi przez odpowiedniego producenta. W ten sposób otrzymujesz pewną swobodę i prawa, które producent zapewnia Ci podczas zakupu bitu. Jest to tak zwana Umowa Licencyjna.

Licencja na bit bez prawa wyłączności (Leasing)

Licencja bez prawa wyłączności przyznaje określone prawa użytkownika na zakupiony bit w celu nagrania na nim swoich słów i wokali. Zwróć uwagę na to, że nie oznacza to, że masz wyłączność na ten bit. Producent nadal zachowuje wszelkie prawa autorskie. W praktyce oznacza to, że producent zachowuje prawo do licencjonowania bitu każdemu komu chce, dopóki nie znajdzie się kupujący, który wykupi prawa na wyłączność.

Prawa autorskie

Kiedy wykupisz licencje bez prawa wyłączności i nagrasz swój wokal, czy masz do tego prawa autorskie? Odpowiedź brzmi: i tak i nie! W tym przypadku stworzyłeś tzw. pracę pochodną. Krótko mówiąc, masz prawa autorskie do tekstu, ale nie do rytmu, pod który nagrałeś, ponieważ prawa autorskie wciąż należą do producenta.

Prawa do publikacji

Z licencją bez prawa wyłączności otrzymujesz 0% praw do publikacji.

Licencja na bit z prawem na wyłączność

Posiadanie prawa na wyłączność bitu oznacza, że możesz dowolnie edytować swoją piosenkę bez ograniczeń praw użytkownika. Dzięki tej licencji możesz zarabiać komercyjnie na całym świecie. W tym przypadku zakres możliwości jest nieograniczony. Co więcej, licencja na twój bit nie jest już problemem, ponieważ teraz masz wyłączne prawa autorskie do utworu stworzonego za pomocą zakupionych bitów.

Prawa autorskie & prawa do publikacji

Kwestia dzielenia się prawami autorskimi na zasadzie licencji na bit z prawem na wyłączność była tematem bardzo kontrowersyjnym wśród producentów. Różnią się oni tym, w jaki sposób definiują “wyłączne” prawa. Większość jednak negocjuje sprawiedliwy podział praw wydawniczych w proporcji 50/50 i zwiększa potencjał piosenki. Większość warunków podlega negocjacji między artystami i producentem.

Co wybrać: Prawo na wyłączność vs. Bez prawa na wyłączność

Główna różnica

Największa różnica między tymi terminami polega na tym, że jeden bit z licencją bez prawa wyłączności może być sprzedawane wielu artystom, a bit z licencją na wyłączność może być sprzedawany tylko raz, indywidualnemu artyście.

Co będzie najlepsze dla Ciebie?

Jeśli poważnie podchodzisz do tematu tworzenia własnej muzyki i masz potencjał, żeby Twój utwór stał się przebojem, licencja z prawem na wyłączność jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak jeżeli jesteś młodym artystą pracującym nad swoim mixtape lub pierwszym albumem, to nie ma sensu wydawać wszystkich pieniędzy na prawa na wyłączność. Licencja bez praw na wyłączność będzie pomocna w budowaniu rzeszy fanów, którzy usłyszą Twoją muzykę.

1. Licencja "Basic Lease"

Te częściowo profesjonalne licencje są w sam raz dla projektów takich jak Mixtape i filmów na YouTube.

Z licencją “Basic Lease” otrzymujesz:

✅ Nieotagowane MP3
✅ Nieotagowany WAV
✅ Maks. 100,000 Audio Streamów
✅ Maks. 100,000 Video Streamów
✅ Wystąpienia Non-Profit
✅ Prawo do sprzedaży 5,000 kopii
✅ Użycie w maks. 1 Teledysku

Ten typ licencji zazwyczaj sprawdza się w przypadku początkujących artystów.

2. Licencja "Premium Lease"

Ta licencja jest używana jako profesjonalna licencja na album lub do pojedynczego wydania teledysku i programu na żywo.

Artyści otrzymują:

✅ Nieotagowane MP3
✅ Nieotagowany WAV
✅ Pliki typu “Tracked Out”
✅ Maks. 500,000 Audio Streamów
✅ Maks. 500,000 Video Streamów
✅ Wystąpienia Non-Profit
✅ Prawo do sprzedaży 10,000 kopii
✅ Użycie w maks. 1 Teledysku
✅ Radio/TV Airplay na 2 różnych stacjach

Jeżeli jesteś artystą, którego kawałki już są puszczane w radiu i co raz bardziej poważnie traktujesz tworzenie muzyki, to licencja „Premium” zapewni Ci niezbędną pomoc i wsparcie.

3. Licencja "Unlimited Lease"

Taka licencja umożliwia przesyłanie muzyki na platformy strumieniowe, tj. Spotify i iTunes, a także sprzedaż utworów bez żadnych ograniczeń.

Korzyści i zalety obejmują:

✅ Nieotagowane MP3
✅ Nieotagowany WAV
✅ Pliki typu “Tracked Out”
✅ Nielimitowane Audio Streamy
✅ Nielimitowane Video Streamy
✅ Płatne wystąpienia
✅ Wystąpienia Non-profit
✅ Nielimitowana sprzedaż kopii
✅ Użycie w maks. 1 Teledysku
✅ Nielimitowane Radio i TV Airplay

W przypadku tych licencji, im jest droższa, tym więcej uzyskasz praw i korzyści od producenta. Co więcej, im droższa jest Twoja licencja, tym lepsza jest jakość pliku audio.

Warto wiedzieć

Jak efektywnie kupować bity online? 

1. Znajdź bity, które Ci się podobają

Jest to pierwszy i najbardziej oczywisty krok przy dokonywaniu zakupu bitów. Musisz znaleźć bit, który Cię inspiruje i rozbudza Twoją wyobraźnie. W zależności od tego, jak bardzo jesteś wybredny, proces wyboru bitów może być długim lub krótkim procesem. Oto niektóre z najlepszych platform, na których można znaleźć producentów muzycznych oraz bity: YouTube, SoundCloud, nasz sklep z bitami, Beatstars.

2. Przeglądaj ceny producentów

Przejrzyj i porównaj ceny u różnych producentów. Koszt większości bitów waha się od 20 do 100 USD za typowe bity i 500 USD za ekskluzywne.

3. Przejrzyj i zapoznaj się z warunkami

Większość producentów sprzedających bity w Internecie ma w umowach podobne warunki. Większość z umów przedstawia ustaloną liczbę jednostek, które możesz sprzedać, wzmianki o producentach w piosence i kilka innych elementów. Uwaga: Kupując tańsze bity, nie zawsze podpisujesz umowę i nie oznacza to, że możesz robić co tylko chcesz. W takich przypadkach upewnij się, że zapoznałeś się z warunkami i postanowieniami umowy zakupu.

4. Przed zakupem napisz tekst pod bit

Czasami, gdy wydaje ci się, że znalazłeś niesamowity bit, nie oznacza to że będziesz mógł pod niego napisać tekst. Zaleca się, aby artyści przed zakupem bitu najpierw spróbowali napisać pod niego tekst. 

5. Kup ten bit

Zrobiłeś rozeznanie, znalazłeś bit, który naprawdę Ci się podoba, porównałeś ceny, podjąłeś wstępną decyzje, napisałeś tekst i jesteś gotowy, aby zrealizować swój muzyczny projekt. Czas kupić ten bit! 

Poza kupnem bitu bezpośrednio na stronie czy profilu producenta, możesz spróbować przejrzeć jego ofertę na platformach Sounclick i i BeatStars.

Gdy Twój utwór stanie się hitem

Jeśli producent nadal posiada wyłączne prawa do bitu, musisz ustalić warunki umowy dotyczące płatności, aby uaktualnić i wykupić wyłączne prawa do bitu. Jeśli jednak producent nie chce sprzedać swoich praw, musisz albo zgodzić się na warunki umowy, w której jest informacja odnośnie dzielenie się i dystrybucji zysków które otrzymujesz, albo niestety według ich życzenia, umowa jest rozwiązywana.

Bezpieczne kupno bitów online

Większość producentów, aby sprzedawać swoje bity przez Internet, korzysta z Beat Store Provider. To dlatego większość ich witryn wygląda bardzo podobnie. Platformy te cieszą się bardzo dobrą reputacją, jeśli chodzi o prezentację producentów i ich muzyki. Oferują natychmiastową dostawę po dokonaniu płatności i sfinalizowaniu transakcji.

 

Nowe warunki w umowach

Ostatnio niektórzy producenci umieszczają nowe warunki w swoich umowach licencyjnych. Jest to przede wszystkim warunek, który daje producentowi pełne prawo do zakończenia umowy licencyjnej przed jej wygaśnięciem. W zamian jest zobowiązany zapłacić ci trzy razy więcej niż Ty początkowo zapłaciłeś za bit. Nie martw się, bo to raczej nie będzie Ciebie dotyczyło, chyba że Twoja piosenka stanie się wielkim przebojem.

Kupiłeś bit bez licencji na wyłączność, a potem ktoś inny kupił ten sam bit, ale z licencją na wyłączność

Kupując bity przez Internet masz gwarancję, że będziesz cieszyć się prawami, które otrzymałeś i uzgodniłeś w momencie dokonania zapłaty. Dlatego, gdy ktoś kupuje bit z licencją na wyłączność, nie będzie to Ciebie dotyczyło.

Obecnie producenci sprzedają licencje ważne przez około 2-4 lata. Oznacza to, że po wygaśnięciu licencji, po tym terminie można odnowić i kupić inną licencję na bit.

Tak więc, w przypadku, gdy ktoś kupuje bit z licencją na wyłączność po tym jak ty wcześniej dokonałeś zakupu, to w praktyce oznacza, że nie będziesz mógł odnowić licencji po tym terminie. Wszystkie warunki są zazwyczaj wyjaśnione w postanowieniach umowy, gdy kupujesz bit.

Wskazówki, jak kupować bity taniej

Specjalne Zniżki

Czasami ceny bitów mogą być bardzo wysokie, więc może przypominać to polowanie na okazje w centrum handlowym. Przeglądaj dokładnie sieć i szukaj promocyjnych rabatów, dzięki temu będziesz miał najlepsze bity w najniższej cenie. Większość producentów oferuje zniżki; jednak są one zazwyczaj dostępne wyłącznie dla osób znajdujących się na ich liście mailingowej. Wystarczy, że wejdziesz na ich stronę i zapiszesz się, żeby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zniżek i tym podobne. 

Kupuj tylko profesjonalnie zmiksowane bity

Jeśli zamierzasz wydać swoje ciężko zarobione pieniądze, musisz się upewnić, że jakość twojego bitu jest na najwyższym poziomie. Jakość zależy od zastosowania technik i użycia odpowiednich narzędzi, takich jak korektory, suwaki głośności i pan nobs, które zapewniają balans i zrównoważoną głośność muzyki. Jeśli zakupisz słabo zmiksowany bit, to niestety, ale nawet wirtuoz muzyczny nic z tym nie zrobi. Jeśli przyniesiesz mu słabo zmiksowany bit, jedyne co będzie w stanie zrobić, to dać ci wypolerowaną, źle zmiksowaną piosenkę.

A więc jak się upewnić, że utwór i bit zostały odpowiednio zmiksowane?

Odpowiedź jest prosta, możesz przeprowadzić jeden z dwóch testów:

  1. Uruchom bit, który wiesz, że został profesjonalnie zmiksowany, dobrym przykładem może być typowy bit na YouTube. Odtwórz oba bity w tym samym czasie, dodaj głośność i porównaj jakość obu bitów. Kilka razy odsłuchaj uważnie, na końcu będziesz w stanie zidentyfikować rozbieżności w jakości obu bitów.
  2. Alternatywnie, możesz odtworzyć cicho oba bity, utrzymując je na tym samym poziomie głośności. Podobnie jak w głównym bicie, na tym etapie nic nie powinno odstawać od normy. Dlatego jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, oznacza to, że całość nie zostało odpowiednio zrównoważona.

Korzystaj tylko z zaufanych i zweryfikowanych stron

Wybór zaufanej strony internetowej jest bardzo ważna wskazówką, szczególnie gdy chodzi o kupowanie bitów przez Internet. Korzystanie z zaufanych witryn gwarantuje, że masz do czynienia z legalnie działającą firmą. Masz też pewność, że nie zostaniesz oszukany.

Możesz samemu sprawdzić zweryfikowane witryny internetowe, jeśli są one określone jako “PayPal Verified” lub “BBB Certification”.

Nie możemy jednak ignorować faktu, że każdy może kopiować i wklejać obraz z Internetu i przywłaszczyć go sobie na swojej stronie internetowej. Tak więc, aby mieć 100% pewność i nie mieć jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z producentem i zadaj mu pytania weryfikacyjne.

Zrób rozeznanie i znajdź złotego Grala producentów muzycznych online

Zdecydowanie zalecam, aby przejrzeć biografię producentów oraz zapoznać się z ocenami na stronach internetowych osób trzecich. Mimo, że zazwyczaj producenci mają swoje własne strony internetowe, to właśnie na witrynach stron trzecich znajdziesz ich najwięcej. Niektóre z renomowanych stron internetowych podmiotów trzecich to: Beatbrokerz.com, Soundclick.com, Beatbrokerkz.com i oczywiście Beatstars.com.

Strony te zawierają portfolio najlepszych producentów bitów z najlepszą reputacją. W ten sposób łatwo uzyskasz dostęp do wspaniałych bitów dostępnych przez Internet od renomowanych i szanowanych producentów. Pozwala to również na oddzielenie prawdziwych producentów od oszustów.

Większość tych witryn udostępnia listę najlepiej ocenianych i najlepiej sprzedających się producentów. Listy te pomagają skrócić czas o połowę przy szukaniu właściwego producenta..

Najlepszy stosunek jakości do ceny

W tym momencie po przeczytaniu części artykułu, dobrze rozumiesz różnicę między prawami na wyłączność a prawami bez wyłączności. Nie płać bardzo wysokich kwot za licencję. Jeśli kupujesz z prawami na wyłączność, wtedy wysoka cena jest zrozumiała.

W przypadku zakupu licencji bez praw na wyłączność, cena powinna wahać się w granicach 10-30 USD za bit. W przypadku zakupu bitu z prawami na wyłączność, przygotuj się na kwotę od 300 do 5000 USD, a nawet i więcej! Bez względu na rodzaj licencji, który chcesz kupić, szukaj i porównuj ceny zanim dokonasz zakupu.

Zwracaj uwagę na sample

Jeśli nie będziesz czujny, sample mogą naprawdę przysporzyć Ci wielu kłopotów. Jeśli kupujesz bity w celach promocyjnych, takich jak mixtape’y czy dema, to nie będzie to stanowiło dla Ciebie dużego problemu. Jednakże, jeśli kupujesz je z prawami na wyłączność, to może to być dla Ciebie olbrzymia przeszkoda. Musisz się upewnić, ponad wszelką wątpliwość, że twój bit nie zawiera żadnych sampli.

Krótko mówiąc, sample są klipami audio zapożyczonymi z innych nagrań lub piosenek. Jeśli Twój utwór stanie się ogromnym hitem, obecność sampla może sprawić, że będziesz miał konflikt z właścicielami sampli użytych w Twojej muzyce. Nie chcesz skończyć na polu bitwy, na którym nie świadomie wylądowałeś. Po prostu zanim dokonasz zakupu, bądź czujny i przeanalizuj bit, zwracając szczególną uwagę na sample.

Dlatego pamiętaj, że ta wskazówka dotyczy głównie artystów szukających bitów z prawami na wyłączność, czyli tych, którzy zamierzają wykorzystać te bity do celów komercyjnych.

opinie

Co mówią nasi klienci

Hugiz Records jest niezastąpioną firmą. Prowadzę studio SoundsOfStreet od blisko 5 lat. Z Hugiz Records współpracujemy od ponad 3. W pełni samodzielnie obsługują przekazywanych im klientów. Opinie o efektach ich pracy są zawsze pozytywne. Relacja z klientem kulturalna i profesjonalna. Pracują niezwykle sprawnie, są rzetelni i świetnie zorganizowani. Moc superlatyw i polecam współpracę zarówno klientom indywidualnym, którzy chcą by ktoś profesjonalnie zajął się ich materiałem, jak i wszelkim studio nagrań, które chcą podzielić się z kimś napływającymi zamówieniami od klientów.

Theodor

Artysta, Założyciel studia SoundsOfStreet

Spokój, skupienie, pasja, profesjonalizm. Wszystko na czas. Wszystko dopieszczone w każdym calu. Tworzenie w takim miejscu to czysta przyjemność – pozostaje tylko włożyć słuchawki, skoncentrować się na tym, co w serduchu gra i dać z siebie jak najwięcej.
Dzięki Hugiz Records!

Kedyf

Artysta, Autor płyty "Patrzę Obserwuję", która została w całości zrealizowana przez Hugiz Records

FAQ

Tutaj znajdziesz kilka częstych pytań, które niepokoiły naszych klientów. Pamiętaj, że jako specjaliści z Hugiz Records, zawsze chętnie wesprzemy Twoją pracę. Jeśli masz dodatkowe pytanie, skontaktuj się z nami już dziś!

Z kim współpracowaliście?

Współpracowaliśmy z wieloma artystami z całego świata, z polskiej sceny muzycznej, np. Sulin, Theodor, Holak, Kedyf 🙂

Gdzie zdobywaliście widzę o produkcji muzyki?

Naszą wiedzę zdobyliśmy na uniwersytecie DBS Music w Berlinie u boku profesjonalistów współpracujących, m.in. z Beyonce i Wu-Tang Clan. 

Jakie formy płatności akceptujecie?

Akceptujemy wszystkie formy płatności, od klasycznego przelewu po płatności kartą, PayPal i Tpay.

Czy mogę nagrać utwór w waszym studiu?

Oczywiście! Możesz umówić się na sesję nagraniową poprzez ten link. Nasze studio znajduje się w Słubicach, woj. lubuskie.

Na jakim sprzęcie pracujecie?

TUTAJ zobaczysz nasze studio w akcji!

Nie mam PayPal, jak mogę zapłacić?

Wystarczy, że skorzystasz z naszego sklepu, wybierzesz odpowiednią licencję i napiszesz nazwę bitu, który chcesz kupić. W sklepie możesz zapłacić przelewem bankowym bądź poprzez Tpay obsługujący większość banków w Polsce. 

Ile muszę czekać na dostęp do bitu po zakupie?

Dostęp dostaniesz od razu po zaksięgowaniu płatności.

Czy mogę po zakupie bitu przenieść się na wyższą wersję, np. z Basic na Unlimited Lease?

Oczywiście! Napisz do nas na hugiz.rec@gmail.com i poinformuj o zmianach, które chciałbyś podjąć. Z przyjemnością Ci pomożemy 🙂

Gdzie mogę usłyszeć wasze prace?

Sprawdź proszę tą Playlistę na YouTube. Znajdziesz tam wybranych artystów, z którymi współpracowaliśmy.

Gotów, by zacząć?

Wydawaj nowy utwór już dzisiaj!

Odbierz e-book i twórz muzykę, nawet w ekstremalnych przypadkach braku natchnienia!

Podaj dane, na które natychmiast otrzymasz swój bezpłatny e-book!