Kupno bitów online.
Wszystko co musisz wiedzieć o kupnie muzyki online.
Informacje te przydadzą się wszystkim artystą i producentom, którzy:
- Chcą zaistnieć w branży muzycznej.
- Mają już doświadczenie w tworzeniu muzyki i chcą powiększyć swoją wiedzę.
- Planują użyć darmowych lub płatnych bitów.
- Są na etapie, w którym muszą zacząć licencjonować bity.
Zaufały nam wytwórnie, firmy, setki artystów i producentów.
o tym musisz wiedzieć
Darmowe bity
Czy możesz dostać muzykę serio za darmo?
W branży muzycznej termin “darmowy bit” jest całkowicie zależny od definicji danego producenta. Bezpłatne bity są podzielone na kategorie:
1. Tagi producenta, które są odtwarzane co 30 sekund.
2. Bity, które posiadasz są bez umowy licencyjnej producenta.
Jak legalnie użyć darmowych bitów?
Tak naprawdę niewiele można zrobić z darmowymi bitami; zdecydowanie nic komercyjnego ani dochodowego. Mimo to, wielu początkujących artystów, a nawet i profesjonalistów, decyduje się na użycie darmowych bitów, gdyż mają one takie zalety:
Przetestuj przed zakupem
Sprawdź czy Twój wokal pasuje do produkcji
Nagraj demo i poćwicz przed kupnem licencji na bit
Umowa Licencyjna
Czym jest Umowa Licencyjna?
Kiedy kupujesz bit, kupujesz materiał, który jest chroniony prawami autorskimi przez odpowiedniego producenta. W ten sposób otrzymujesz pewną swobodę i prawa, które producent zapewnia Ci podczas zakupu bitu. Jest to tak zwana Umowa Licencyjna.
Licencja na bit bez prawa wyłączności (Leasing)
Licencja bez prawa wyłączności przyznaje określone prawa użytkownika na zakupiony bit w celu nagrania na nim swoich słów i wokali. Zwróć uwagę na to, że nie oznacza to, że masz wyłączność na ten bit. Producent nadal zachowuje wszelkie prawa autorskie. W praktyce oznacza to, że producent zachowuje prawo do licencjonowania bitu każdemu komu chce, dopóki nie znajdzie się kupujący, który wykupi prawa na wyłączność.
Prawa autorskie
Kiedy wykupisz licencje bez prawa wyłączności i nagrasz swój wokal, czy masz do tego prawa autorskie? Odpowiedź brzmi: i tak i nie! W tym przypadku stworzyłeś tzw. pracę pochodną. Krótko mówiąc, masz prawa autorskie do tekstu, ale nie do rytmu, pod który nagrałeś, ponieważ prawa autorskie wciąż należą do producenta.
Prawa do publikacji
Z licencją bez prawa wyłączności otrzymujesz 0% praw do publikacji.
Licencja na bit z prawem na wyłączność
Posiadanie prawa na wyłączność bitu oznacza, że możesz dowolnie edytować swoją piosenkę bez ograniczeń praw użytkownika. Dzięki tej licencji możesz zarabiać komercyjnie na całym świecie. W tym przypadku zakres możliwości jest nieograniczony. Co więcej, licencja na twój bit nie jest już problemem, ponieważ teraz masz wyłączne prawa autorskie do utworu stworzonego za pomocą zakupionych bitów.
Prawa autorskie & prawa do publikacji
Kwestia dzielenia się prawami autorskimi na zasadzie licencji na bit z prawem na wyłączność była tematem bardzo kontrowersyjnym wśród producentów. Różnią się oni tym, w jaki sposób definiują “wyłączne” prawa. Większość jednak negocjuje sprawiedliwy podział praw wydawniczych w proporcji 50/50 i zwiększa potencjał piosenki. Większość warunków podlega negocjacji między artystami i producentem.
Co wybrać: Prawo na wyłączność vs. Bez prawa na wyłączność
Główna różnica
Największa różnica między tymi terminami polega na tym, że jeden bit z licencją bez prawa wyłączności może być sprzedawane wielu artystom, a bit z licencją na wyłączność może być sprzedawany tylko raz, indywidualnemu artyście.
Co będzie najlepsze dla Ciebie?
Jeśli poważnie podchodzisz do tematu tworzenia własnej muzyki i masz potencjał, żeby Twój utwór stał się przebojem, licencja z prawem na wyłączność jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak jeżeli jesteś młodym artystą pracującym nad swoim mixtape lub pierwszym albumem, to nie ma sensu wydawać wszystkich pieniędzy na prawa na wyłączność. Licencja bez praw na wyłączność będzie pomocna w budowaniu rzeszy fanów, którzy usłyszą Twoją muzykę.
1. Licencja "Basic Lease"
Te częściowo profesjonalne licencje są w sam raz dla projektów takich jak Mixtape i filmów na YouTube.
Z licencją “Basic Lease” otrzymujesz:
Nieotagowane MP3
Nieotagowany WAV
Maks. 100,000 Audio Streamów
Maks. 100,000 Video Streamów
Wystąpienia Non-Profit
Prawo do sprzedaży 5,000 kopii
Użycie w maks. 1 Teledysku
Ten typ licencji zazwyczaj sprawdza się w przypadku początkujących artystów.
2. Licencja "Premium Lease"
Ta licencja jest używana jako profesjonalna licencja na album lub do pojedynczego wydania teledysku i programu na żywo.
Artyści otrzymują:
Nieotagowane MP3
Nieotagowany WAV
Pliki typu "Tracked Out"
Maks. 500,000 Audio Streamów
Maks. 500,000 Video Streamów
Wystąpienia Non-Profit
Prawo do sprzedaży 10,000 kopii
Użycie w maks. 1 Teledysku
Radio/TV Airplay na 2 różnych stacjach
Jeżeli jesteś artystą, którego kawałki już są puszczane w radiu i co raz bardziej poważnie traktujesz tworzenie muzyki, to licencja „Premium” zapewni Ci niezbędną pomoc i wsparcie.
3. Licencja "Unlimited Lease"
Taka licencja umożliwia przesyłanie muzyki na platformy strumieniowe, tj. Spotify i iTunes, a także sprzedaż utworów bez żadnych ograniczeń.
Korzyści i zalety obejmują:
Nieotagowane MP3
Nieotagowany WAV
Pliki typu "Tracked Out"
Nielimitowany Audio Streaming
Nielimitowany Video Streaming
Płatne wystąpienia
Wystąpienia Non-Profit
Nielimitowana sprzedaż kopii
Użycie w maks. 1 Teledysku
Nielimitowane Radio i TV Airplay
W przypadku tych licencji, im jest droższa, tym więcej uzyskasz praw i korzyści od producenta. Co więcej, im droższa jest Twoja licencja, tym lepsza jest jakość pliku audio.
Warto wiedzieć
Jak efektywnie kupować bity online?
1. Znajdź bity, które Ci się podobają
Jest to pierwszy i najbardziej oczywisty krok przy dokonywaniu zakupu bitów. Musisz znaleźć bit, który Cię inspiruje i rozbudza Twoją wyobraźnie. W zależności od tego, jak bardzo jesteś wybredny, proces wyboru bitów może być długim lub krótkim procesem. Oto niektóre z najlepszych platform, na których można znaleźć producentów muzycznych oraz bity: YouTube, SoundCloud, nasz sklep z bitami, Beatstars.
2. Przeglądaj ceny producentów
Przejrzyj i porównaj ceny u różnych producentów. Koszt większości bitów waha się od 20 do 100 USD za typowe bity i 500 USD za ekskluzywne.
3. Przejrzyj i zapoznaj się z warunkami
Większość producentów sprzedających bity w Internecie ma w umowach podobne warunki. Większość z umów przedstawia ustaloną liczbę jednostek, które możesz sprzedać, wzmianki o producentach w piosence i kilka innych elementów. Uwaga: Kupując tańsze bity, nie zawsze podpisujesz umowę i nie oznacza to, że możesz robić co tylko chcesz. W takich przypadkach upewnij się, że zapoznałeś się z warunkami i postanowieniami umowy zakupu.
4. Przed zakupem napisz tekst pod bit
Czasami, gdy wydaje ci się, że znalazłeś niesamowity bit, nie oznacza to że będziesz mógł pod niego napisać tekst. Zaleca się, aby artyści przed zakupem bitu najpierw spróbowali napisać pod niego tekst.
5. Kup ten bit
Zrobiłeś rozeznanie, znalazłeś bit, który naprawdę Ci się podoba, porównałeś ceny, podjąłeś wstępną decyzje, napisałeś tekst i jesteś gotowy, aby zrealizować swój muzyczny projekt. Czas kupić ten bit!
Poza kupnem bitu bezpośrednio na stronie czy profilu producenta, możesz spróbować przejrzeć jego ofertę na platformach Sounclick i i BeatStars.
Co gdy Twój utwór stanie się hitem?
Jeśli producent nadal posiada wyłączne prawa do bitu, musisz ustalić warunki umowy dotyczące płatności, aby uaktualnić i wykupić wyłączne prawa do bitu. Jeśli jednak producent nie chce sprzedać swoich praw, musisz albo zgodzić się na warunki umowy, w której jest informacja odnośnie dzielenie się i dystrybucji zysków które otrzymujesz, albo niestety według ich życzenia, umowa jest rozwiązywana.
Bezpieczne kupno bitów online?
Większość producentów, aby sprzedawać swoje bity przez Internet, korzysta z Beat Store Provider. To dlatego większość ich witryn wygląda bardzo podobnie. Platformy te cieszą się bardzo dobrą reputacją, jeśli chodzi o prezentację producentów i ich muzyki. Oferują natychmiastową dostawę po dokonaniu płatności i sfinalizowaniu transakcji.
Nowe warunki w umowach?
Ostatnio niektórzy producenci umieszczają nowe warunki w swoich umowach licencyjnych. Jest to przede wszystkim warunek, który daje producentowi pełne prawo do zakończenia umowy licencyjnej przed jej wygaśnięciem. W zamian jest zobowiązany zapłacić ci trzy razy więcej niż Ty początkowo zapłaciłeś za bit. Nie martw się, bo to raczej nie będzie Ciebie dotyczyło, chyba że Twoja piosenka stanie się wielkim przebojem.
Kupiłeś bit bez licencji na wyłączność, a potem ktoś inny kupił ten sam bit, ale z licencją na wyłączność?
Kupując bity przez Internet masz gwarancję, że będziesz cieszyć się prawami, które otrzymałeś i uzgodniłeś w momencie dokonania zapłaty. Dlatego, gdy ktoś kupuje bit z licencją na wyłączność, nie będzie to Ciebie dotyczyło.
Obecnie producenci sprzedają licencje ważne przez około 2-4 lata. Oznacza to, że po wygaśnięciu licencji, po tym terminie można odnowić i kupić inną licencję na bit.
Tak więc, w przypadku, gdy ktoś kupuje bit z licencją na wyłączność po tym jak ty wcześniej dokonałeś zakupu, to w praktyce oznacza, że nie będziesz mógł odnowić licencji po tym terminie. Wszystkie warunki są zazwyczaj wyjaśnione w postanowieniach umowy, gdy kupujesz bit.
Dodatkowe wskazówki
Uważaj na sample!
Zwracaj uwagę na sample, bo to właśnie one mogą przysporzyć Ci wielu kłopotów. Jeśli kupujesz bity do mixtapów czy nagrań demo, to nic Ci nie grozi. Jednak, jeśli kupujesz je z prawami na wyłączność, to bądź czujny – musisz być w 100% pewny, że twój bit nie zawiera żadnych sampli czyli elementów produkcji zapożyczonych z innych piosenek bądź nagrań.
Jeśli Twój utwór okaże się hitem możesz mieć konflikt z właścicielem użytych sampli. Więc przed zakupem bitu z prawami na wyłączność, koniecznie przeanalizuj produkcję i zwróć uwagę czy pewne elementy bitu nie brzmią aż nazbyt znajomo.
Zrób rozeznanie
Producentów muzycznych możesz znaleźć za pomocą ich własnych stron internetowych lub na renomowanych stronach z bitami, np. Beatbrokerz.com, Soundclick.com i Beatstars.com.
Strony te zawierają portfolio najlepszych producentów cieszących się najlepszą reputacją. Daje Ci to łatwy dostęp do dobrych bitów i jednocześnie pozwala uniknąć internetowych oszustów.
Specjalne Zniżki
Większość producentów oferuje zniżki; jednak są one często dostępne wyłącznie dla osób znajdujących się na ich liście mailingowej. Wystarczy, że wejdziesz na ich stronę i zapiszesz się do newslettera. Dzięki temu otrzymasz powiadomienia o zniżkach i specjalnych ofertach.
Nie przepłacaj!
Już wiesz, co otrzymujesz w ramach danej licencji, więc nie przepłacaj. W przypadku licencji bez praw na wyłączność, cena powinna wahać się w granicach 40-120 zł za bit. W przypadku bitu z prawami na wyłączność, przygotuj się na kwotę od 1.200 do nawet 20.000 zł (albo i więcej). Bez względu na rodzaj licencji, który chcesz kupić, szukaj i porównuj ceny zanim dokonasz zakupu.
Sprawdź stronę zanim kupisz
Wybieraj tylko zaufane strony internetowe, w ten sposób minimalizujesz ryzyko zostania oszukanym. Jeśli na stronie widzisz „PayPal Verified” lub „BBB Certification”, jest to dobry znak. Nie możesz jednak ignorować faktu, że każdy może kopiować i wklejać obraz weryfikacyjny z Internetu. Tak więc, aby mieć 100% pewność, skontaktuj się bezpośrednio z producentem i zadaj mu pytania weryfikacyjne.
Tylko profesjonalnie zmiksowane bity
Jeśli już wydajesz pieniądze, upewnij się, że dostajesz najlepszy zwrot z inwestycji. Jakość bitu musi być na najwyższym poziomie, więc zwróć uwagę na balans i zrównoważoną głośność muzyki. Jeśli zakupisz słabo zmiksowany bit, to niestety, ale nawet wirtuoz muzyczny nic z tym nie zrobi.
A więc jak się upewnić, że utwór i bit zostały odpowiednio zmiksowane? Uruchom bit, który wiesz, że został profesjonalnie zmiksowany, dobrym przykładem może być typowy bit na YouTube. Odtwórz oba bity w tym samym czasie, dodaj głośność i porównaj jakość obu bitów. Kilka razy odsłuchaj uważnie, na końcu będziesz w stanie zidentyfikować rozbieżności w jakości obu bitów.
Gotów, by zacząć?
Wydawaj nowy utwór już dzisiaj!