KUPNO BITÓW ONLINE

W przeszłości, kupowanie bitów było dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. Kiedyś musiałeś dokonać rezerwacji sesji w studiu z producentem i poprosić go o zademonstrowanie kilku swoich bitów. Na szczęście na ratunek przyszedł Internet. Obecnie wszystko czego potrzebujesz to Twój laptop z dostępem do Internetu i karta kredytowa. Całe zamieszanie z koniecznym rezerwowaniem sesji już nie istnieje. Jedyne, co musisz zrobić to zdobyć niezbędną wiedzę i znać wskazówki, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z muzyką.

Artykuł, który Ci pomoże!

W tym artykule znajdziesz szczegółową instrukcję dotyczącą zakupu bitów przez Internet oraz podstaw, z którymi musisz się zaznajomić. Informacje te przydadzą się wszystkim artystą, którzy:

 1. Chcą wejść do branży muzycznej i traktują to poważnie.
 2. Mają doświadczenie w muzyce i chcą przejść na wyższy poziom
 3. Planują przejść z używania darmowych bitów na płatne bity.
 4. Są na etapie, w którym muszą zacząć licencjonować bity.

Jeśli którykolwiek z tych podpunktów odnosi się do Twojej obecnej sytuacji, ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie. Na końcu otrzymasz wszystkie informacje i wskazówki, których będziesz potrzebował, żeby rozpocząć swoją przygodę z kupowaniem bitów przez Internet. Zanim skupimy się na kupowania bitów, pozwól, że najpierw ci przypomnę, czym są darmowe bity.

Darmowe Bity:

W branży muzycznej termin “darmowy bit” jest całkowicie zależny od definicji danego producenta. Bezpłatne bity są podzielone na kategorie:
 • Tagi producenta, które są odtwarzane co 30 sekund.
 • Bity, które posiadasz są bez umowy licencyjnej producenta.

Używanie darmowych bitów

Tak naprawdę niewiele można zrobić z darmowymi bitami; zdecydowanie nic komercyjnego ani dochodowego. Większość ludzi ma nawyk używania darmowych bitów ze względu na to, że:

 • Mogą je przetestować przed zakupem
 • Nagrywają wokal I sprawdzają, czy ich wokalne pasują do rytmu utworu.
 • Nagrywają demo i ćwiczą przed zakupieniem licencji na bity.

Niektórzy, ale zdecydowanie nie wszyscy producenci pozwalają artystom przesyłać utwory utworzone za pomocą darmowych bitów na platformy społecznościowe. Jednak ci producenci mają wtedy całkowitą kontrolę nad przesłanym materiałem, jeśli będą chcieli go usunąć, będziesz musiał to zrobić. Ustawowe szkody związane z naruszeniem praw autorskich są bardzo poważne. Więc zamiast igrać z ogniem, zainteresuj się tematem kupowania bitów.

 

 

 

Umowa Licencyjna

Kiedy kupujesz bit, kupujesz materiał, który jest chroniony prawami autorskimi przez odpowiedniego producenta. W ten sposób otrzymujesz pewną swobodę i prawa, które producent zapewnia Ci podczas zakupu bitu. Jest to tak zwana Umowa Licencyjna.

Istnieją dwa główne rodzaje licencji, a mianowicie:

A. Licencja na bit bez prawa wyłączności (Leasing)

Licencja bez prawa wyłączności przyznaje określone prawa użytkownika na zakupiony bit w celu nagrania na nim swoich słów i wokali. Zwróć uwagę na to, że nie oznacza to, że masz wyłączność na ten bit. Producent nadal zachowuje wszelkie prawa autorskie. W praktyce oznacza to, że producent zachowuje prawo do licencjonowania bitu każdemu komu chce, dopóki nie znajdzie się kupujący, który wykupi prawa na wyłączność.

Prawa autorskie

Kiedy wykupisz licencje bez prawa wyłączności i nagrasz swój wokal, czy masz do tego prawa autorskie? Odpowiedź brzmi: i tak i nie! W tym przypadku stworzyłeś tzw. pracę pochodną. Krótko mówiąc, masz prawa autorskie do tekstu, ale nie do rytmu, pod który nagrałeś, ponieważ prawa autorskie wciąż należą do producenta. 

Prawa do publikacji

Z licencją bez prawa wyłączności otrzymujesz 0% praw do publikacji.  

 

B. Licencja na bit z prawem na wyłączność

Posiadanie prawa na wyłączność bitu oznacza, że możesz dowolnie edytować swoją piosenkę bez ograniczeń praw użytkownika. Dzięki tej licencji możesz zarabiać komercyjnie na całym świecie. W tym przypadku zakres możliwości jest nieograniczony. Co więcej, licencja na twój bit nie jest już problemem, ponieważ teraz masz wyłączne prawa autorskie do utworu stworzonego za pomocą zakupionych bitów.

Prawa autorskie & prawa do publikacji

Kwestia dzielenia się prawami autorskimi na zasadzie licencji na bit z prawem na wyłączność była tematem bardzo kontrowersyjnym wśród producentów. Różnią się oni tym, w jaki sposób definiują “wyłączne” prawa. Większość jednak negocjuje sprawiedliwy podział praw wydawniczych w proporcji 50/50 i zwiększa potencjał piosenki. Większość warunków podlega negocjacji między artystami i producentem.  

 

C. Prawo na wyłączność vs. Bez prawa na wyłączność

Główna różnica

Największa różnica między tymi terminami polega na tym, że jeden bit z licencją bez prawa wyłączności może być sprzedawane wielu artystom, a bit z licencją na wyłączność może być sprzedawany tylko raz, indywidualnemu artyście.

Co będzie najlepsze dla Ciebie?

Jeśli poważnie podchodzisz do tematu tworzenia własnej muzyki i masz potencjał, żeby Twój utwór stał się przebojem, licencja z prawem na wyłączność jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak jeżeli jesteś młodym artystą pracującym nad swoim mixtape lub pierwszym albumem, to nie ma sensu wydawać wszystkich pieniędzy na prawa na wyłączność. Licencja bez praw na wyłączność będzie pomocna w budowaniu rzeszy fanów, którzy usłyszą Twoją muzykę.

 

Jak wygląda kupowanie bitów online?

1. Licencja “Basic Lease”

Te częściowo profesjonalne licencje są w sam raz dla projektów takich jak Mixtape i filmów na YouTube. 

Z licencją “Basic Lease” otrzymujesz:

✅ Nieotagowane MP3
✅ Nieotagowany WAV
✅ Maks. 100,000 Audio Streamów ✅ Maks. 100,000 Video Streamów ✅ Wystąpienia Non-Profit
✅ Prawo do sprzedaży 5,000 kopii ✅ Użycie w maks. 1 Teledysku

Ten typ licencji zazwyczaj sprawdza się w przypadku początkujących artystów.

 

 

 

 

2. Licencja “Premium Lease”

Ta licencja jest używana jako profesjonalna licencja na album lub do pojedynczego wydania teledysku i programu na żywo.

Artyści otrzymują:

✅ Nieotagowane MP3
✅ Nieotagowany WAV

✅ Pliki typu “Tracked Out”
✅ Maks. 500,000 Audio Streamów

✅ Maks. 500,000 Video Streamów
✅ Wystąpienia Non-Profit
✅ Prawo do sprzedaży 10,000 kopii
✅ Użycie w maks. 1 Teledysku
Radio/TV Airplay na 2 różnych stacjach

Jeżeli jesteś artystą, którego kawałki już są puszczane w radiu i co raz bardziej poważnie traktujesz tworzenie muzyki, to licencja „Premium” zapewni Ci niezbędną pomoc i wsparcie.

 

 

 

3. Licencja “Unlimited Lease”

Taka licencja umożliwia przesyłanie muzyki na platformy strumieniowe, tj. Spotify i iTunes, a także sprzedaż utworów bez żadnych ograniczeń.

Korzyści i zalety obejmują:

✅ Nieotagowane MP3
✅ Nieotagowany WAV
✅ Pliki typu “Tracked Out”
Nielimitowane Audio Streamy
✅ Nielimitowane Video Streamy
Płatne wystąpienia
✅ Wystąpienia Non-profit
Nielimitowana sprzedaż kopii
✅ Użycie w maks. 1 Teledysku
Nielimitowane Radio i TV Airplay

W przypadku tych licencji, im jest droższa, tym więcej uzyskasz praw i korzyści od producenta. Co więcej, im droższa jest Twoja licencja, tym lepsza jest jakość pliku audio.  

 

 

Proces zakupu

1. Znajdź bity, które Ci się podobają

Jest to pierwszy i najbardziej oczywisty krok przy dokonywaniu zakupu bitów. Musisz znaleźć bit, który Cię inspiruje i rozbudza Twoją wyobraźnie. W zależności od tego, jak bardzo jesteś wybredny, proces wyboru bitów może być długim lub krótkim procesem. Oto niektóre z najlepszych platform, na których można znaleźć producentów muzycznych oraz bity:

 • YouTube
 • SoundCloud
 • Nasz Sklep z bitami
 • Beatstars

2. Przeglądaj ceny producentów 

Kolejnym krokiem będzie przejrzenie i porównanie cen producentów. Twój budżet pomoże Ci określić, które bity będziesz mógł kupić, a z których będziesz musiał zrezygnować. Ceny różnią się, ale większość cen bitów waha się od 20 do 100 USD za typowe bity i 500 USD za ekskluzywne.  

3. Przejrzyj i zapoznaj się z warunkami

Większość producentów sprzedających bity w Internecie ma w umowach podobne warunki. Niemniej jednak ważne jest, aby dołożyć należytej staranności i zrozumieć tekst napisany drobnym druczkiem. Większość z tych umów przedstawia ustaloną liczbę jednostek, które możesz sprzedać, wzmianki o producentach w piosence i kilka innych elementów. Przy bitach z wyższą ceną, niektóre sekcje umowy mogą sprawić, że twój sukces z bitem będzie bardziej utrudniony. Warto na to uważać. Uwaga: Kupując tańsze bity, nie zawsze podpisujesz umowę i nie oznacza to, że możesz robić co tylko chcesz. W takich przypadkach upewnij się, że zapoznałeś się z warunkami i postanowieniami umowy zakupu.  

4. Przed zakupem napisz tekst pod bit

Czasami, gdy wydaje ci się, że znalazłeś niesamowity bit, nie oznacza to że będziesz mógł pod niego napisać tekst. Zaleca się, aby artyści przed zakupem bitu najpierw spróbowali napisać pod niego tekst. Nie pozwól żeby obleciał cię strach przed utratą bitu. Większość producentów używa podobnych BPM (prędkość uderzeń na minutę) oraz strukturę, więc masz gwarancję, że znajdziesz najlepszy bit dla siebie.  

5. Kupno bitów

W tym momencie zrobiłeś rozeznanie, znalazłeś bit, który naprawdę Ci się podoba, porównałeś ceny i podjąłeś decyzje, napisałeś tekst i jesteś gotowy, aby zrealizować swój muzyczny projekt. Teraz, gdy bity są sprzedawane przez Internet, bardzo łatwo znaleźć i kupić bity od producentów.

Poza szukaniem sposobu kupowania bitów bezpośrednio z profili producentów, możesz spróbować przejrzeć ich ofertę na tych platformach:

 • Sounclick.com
 • BeatStars.com
 • Airbit.com

Wskazówki dotyczące Zakupu Bitów przez Internet

Na szczęście mamy dla Ciebie listę najlepszych wskazówek i trików jak kupować bityprzez Internet. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek w praktyce, gwarantujemy, że będziesz mógł kupić potrzebne bity w najlepszej cenie.

Specjalne Zniżki

Czasami ceny bitów mogą być bardzo wysokie, więc może przypominać to polowanie na okazje w centrum handlowym. Przeglądaj dokładnie sieć i szukaj promocyjnych rabatów, dzięki temu będziesz miał najlepsze bity w najniższej cenie. Większość producentów oferuje zniżki; jednak są one zazwyczaj dostępne wyłącznie dla osób znajdujących się na ich liście mailingowej. Wystarczy, że wejdziesz na ich stronę i zapiszesz się, żeby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zniżek i tym podobne. Gdy znajdziesz się na ich liście mailingowej, jak tylko pojawi się nowa oferta będziesz jednym z pierwszych, którzy się o tym dowiedzą i tym samym otrzymasz bity po obniżonej cenie.

Wybierz producentów produkujących bity, które pasują lub uzupełniają Twój styl oraz gatunek muzyki. Nie tylko będziesz pierwszą osobą, która zapozna się z ich najnowszymi wydaniami w obniżonej cenie, ale także będziesz na bieżąco z ich twórczością. Nie będziesz musiał przechodzić przez męczarnie i trudy, ponieważ oferta zostanie dostarczona bezpośrednio do Ciebie.

Zrób rozeznanie i znajdź złotego Grala producentów muzycznych online

Zdecydowanie zalecam, aby przejrzeć biografię producentów oraz zapoznać się z ocenami na stronach internetowych osób trzecich. Mimo, że zazwyczaj producenci mają swoje własne strony internetowe, to właśnie na witrynach stron trzecich znajdziesz ich najwięcej. Niektóre z renomowanych stron internetowych podmiotów trzecich to: Beatbrokerz.com, Soundclick.com, Beatbrokerkz.com i oczywiście Beatstars.com.

Strony te zawierają portfolio najlepszych producentów bitów z najlepszą reputacją. W ten sposób łatwo uzyskasz dostęp do wspaniałych bitów dostępnych przez Internet od renomowanych i szanowanych producentów. Pozwala to również na oddzielenie prawdziwych producentów od oszustów.

Większość tych witryn udostępnia listę najlepiej ocenianych i najlepiej sprzedających się producentów. Listy te pomagają skrócić czas o połowę przy szukaniu właściwego producenta..

Korzystaj tylko z zaufanych i zweryfikowanych stron

Wybór zaufanej strony internetowej jest bardzo ważna wskazówką, szczególnie gdy chodzi o kupowanie bitów przez Internet. Korzystanie z zaufanych witryn gwarantuje, że masz do czynienia z legalnie działającą firmą. Masz też pewność, że nie zostaniesz oszukany.

Możesz samemu sprawdzić zweryfikowane witryny internetowe, jeśli są one określone jako “PayPal Verified” lub “BBB Certification”.

Nie możemy jednak ignorować faktu, że każdy może kopiować i wklejać obraz z Internetu i przywłaszczyć go sobie na swojej stronie internetowej. Tak więc, aby mieć 100% pewność i nie mieć jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z producentem i zadaj mu pytania weryfikacyjne. Możesz też po prostu sprawdzić stronę lub producenta za pomocą wyszukiwarki Google. Dzięki temu zobaczysz, co ludzie piszą o nim i o procesie kupowania jego bitów. Jeśli komentarze są pozytywne to możesz czuć się bezpiecznie.

Najlepszy stosunek jakości do ceny

W tym momencie po przeczytaniu części artykułu, dobrze rozumiesz różnicę między prawami na wyłączność a prawami bez wyłączności. Nie płać bardzo wysokich kwot za licencję. Jeśli kupujesz z prawami na wyłączność, wtedy wysoka cena jest zrozumiała.

W przypadku zakupu licencji bez praw na wyłączność, cena powinna wahać się w granicach 10-30 USD za bit. W przypadku zakupu bitu z prawami na wyłączność, przygotuj się na kwotę od 300 do 5000 USD, a nawet i więcej! Bez względu na rodzaj licencji, który chcesz kupić, szukaj i porównuj ceny zanim dokonasz zakupu.

Kupuj tylko profesjonalnie zmiksowane bity

Jeśli zamierzasz wydać swoje ciężko zarobione pieniądze, musisz się upewnić, że jakość twojego bitu jest na najwyższym poziomie. Jakość zależy od zastosowania technik i użycia odpowiednich narzędzi, takich jak korektory, suwaki głośności i pan nobs, które zapewniają balans i zrównoważoną głośność muzyki. Jeśli zakupisz słabo zmiksowany bit, to niestety, ale nawet wirtuoz muzyczny nic z tym nie zrobi. Jeśli przyniesiesz mu słabo zmiksowany bit, jedyne co będzie w stanie zrobić, to dać ci wypolerowaną, źle zmiksowaną piosenkę.

A więc jak się upewnić, że utwór i bit zostały odpowiednio zmiksowane?

Odpowiedź jest prosta, możesz przeprowadzić jeden z dwóch testów:

 1. Uruchom bit, który wiesz, że został profesjonalnie zmiksowany, dobrym przykładem może być typowy bit na YouTube. Odtwórz oba bity w tym samym czasie, dodaj głośność i porównaj jakość obu bitów. Kilka razy odsłuchaj uważnie, na końcu będziesz w stanie zidentyfikować rozbieżności w jakości obu bitów.
 2. Alternatywnie, możesz odtworzyć cicho oba bity, utrzymując je na tym samym poziomie głośności. Podobnie jak w głównym bicie, na tym etapie nic nie powinno odstawać od normy. Dlatego jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, oznacza to, że całość nie zostało odpowiednio zrównoważona.

Zwracaj uwagę na sample

Jeśli nie będziesz czujny, sample mogą naprawdę przysporzyć Ci wielu kłopotów. Jeśli kupujesz bity w celach promocyjnych, takich jak mixtape’y czy dema, to nie będzie to stanowiło dla Ciebie dużego problemu. Jednakże, jeśli kupujesz je z prawami na wyłączność, to może to być dla Ciebie olbrzymia przeszkoda. Musisz się upewnić, ponad wszelką wątpliwość, że twój bit nie zawiera żadnych sampli.

Krótko mówiąc, sample są klipami audio zapożyczonymi z innych nagrań lub piosenek. Jeśli Twój utwór stanie się ogromnym hitem, obecność sampla może sprawić, że będziesz miał konflikt z właścicielami sampli użytych w Twojej muzyce. Nie chcesz skończyć na polu bitwy, na którym nie świadomie wylądowałeś. Po prostu zanim dokonasz zakupu, bądź czujny i przeanalizuj bit, zwracając szczególną uwagę na sample.

Dlatego pamiętaj, że ta wskazówka dotyczy głównie artystów szukających bitów z prawami na wyłączność, czyli tych, którzy zamierzają wykorzystać te bity do celów komercyjnych.

WARTO WIEDZIEĆ

Czy kupowanie bitów przez Internet jest bezpieczne?

Większość producentów, aby sprzedawać swoje bity przez Internet, korzysta z Beat Store Provider. To dlatego większość ich witryn wygląda bardzo podobnie. Platformy te cieszą się bardzo dobrą reputacją, jeśli chodzi o prezentację producentów i ich muzyki. Oferują natychmiastową dostawę po dokonaniu płatności i sfinalizowaniu transakcji

Jeśli chcesz sprawdzić i potwierdzić powiązanie producenta z tymi platformami to wystarczy, że wyszukasz ich po nazwie w wyszukiwarce. Jeśli nie ma ich na tych platformach, w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, możesz po prostu skontaktować się bezpośrednio z producentem.

Co powinienem zrobić, gdy jedna z moich piosenek na licencji stanie się hitem?

Jeśli prawidłowo wywiązujesz się z obowiązków dotyczących wynagrodzenia i dodatków, wtedy nie będziesz ukarany grzywną ani dodatkową karą za osiągnięcie sukcesu. Zamiast tego będziesz musiał skontaktować się z producentem i wynegocjować warunki umowy.

Jeśli nadal posiada wyłączne prawa do bitu, musisz ustalić warunki umowy dotyczące płatności, aby uaktualnić i wykupić wyłączne prawa do bitu. Jeśli jednak producent nie chce sprzedać swoich praw, musisz albo zgodzić się na warunki umowy, w której jest informacja odnośnie dzielenie się i dystrybucji zysków które otrzymujesz, albo niestety według ich życzenia, umowa jest rozwiązywana.

Jeśli kupię bit bez licencji na wyłączność i użyje go, a po chwili ktoś inny kupi ten sam bit, ale z licencją na wyłączność, to co mam zrobić?

Kupując bity przez Internet masz gwarancję, że będziesz cieszyć się prawami, które otrzymałeś i uzgodniłeś w momencie dokonania zapłaty. Dlatego, gdy ktoś kupuje bit z licencją na wyłączność, nie będzie to Ciebie dotyczyło.

Obecnie producenci sprzedają licencje ważne przez około 2-4 lata. Oznacza to, że po wygaśnięciu licencji, po tym terminie można odnowić i kupić inną licencję na bit.

Tak więc, w przypadku, gdy ktoś kupuje bit z licencją na wyłączność po tym jak ty wcześniej dokonałeś zakupu, to w praktyce oznacza, że nie będziesz mógł odnowić licencji po tym terminie. Wszystkie warunki są zazwyczaj wyjaśnione w postanowieniach umowy, gdy kupujesz bit.

UWAGA!

Ostatnio niektórzy producenci mają tendencję do umieszczania nowych warunków w swoich umowach licencyjnych. Jest to przede wszystkim warunek, który daje producentowi pełne prawo do zakończenia umowy licencyjnej przed jej wygaśnięciem. W zamian jest zobowiązany zapłacić ci trzy razy więcej niż Ty początkowo zapłaciłeś za bit. Nie martw się, bo to raczej nie będzie Ciebie dotyczyło, chyba że Twoja piosenka stanie się wielkim przebojem.

Jeśli prawidłowo zarządzasz swoją muzyką, prawdopodobieństwo, że te czarne scenariusze będą Ciebie dotyczyć są nikłe, więc życzymy udanych zakupów!

Gotowy, by zacząć?

Mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś o kupnie bitów. Jeśli czujesz się gotowy, by zacząć, sprawdź nasze wysokiej jakości i pozbawione tantiem bity! Usłysz profesjonalnie zmiksowane bity w naszym sklepie. I spróbuj tych 3 bitów za darmo!

Jesteś Artystą czy producentem?

Otrzymaj darmowe lekcje i sample, które przeniosą Twoje produkcje na nowy poziom