Jak wybrać utwór referencyjny?

Tomek

Producent, Inżynier dźwięku, Muzyk 

Dowiedz się jak wybrać utwór referencyjny

Utwór referencyjny, na którym chcemy bazować, powinien być profesjonalnie zmiksowany, zmasterowany i najlepiej, gdy jest już wydany.

Ten utwór powinien przybliżyć Ci brzmienie, jakie chcesz uzyskać w swoich projektach. Utwór referencyjny odświeży Twój słuch, który przyzwyczaił się do brzmienia, nad którym właśnie pracujesz.

Utwór referencyjny może uświadomić nas czy idziemy w dobrym kierunku i pomóc, gdy nie jesteśmy pewni danej zmiany, który wprowadziliśmy. Referencja pomaga również przy pracy z klientem. Zawsze warto w trakcie współpracy poprosić o utwory referencyjny, by lepiej poznać gust klienta i szybciej dojść do porozumienia.

Kilka kroków do wybrania utworu referencyjnego:

1. Krótka analiza

Ważne przy wyborze utworu referencyjnego jest, abyśmy wcześniej przeanalizowali go pod kątem dynamiki, spektrum częstotliwości, obrazu stereo i tego, jak wszystkie instrumenty są ze sobą połączone. Powinniśmy również dobrze znać dany utwór i naprawdę go lubić –  wtedy będzie nam łatwiej zobaczyć różnice, pomiędzy naszym utworem a utworem referencyjnym.

2. Gatunek muzyczny

Swoje utwory referencyjne dziel na gatunki. Pamiętaj, że gdy miksujemy utwór rockowy, chcemy wesprzeć się referencją w tym samym gatunku. Koniecznie zapisujmy sobie utwory z różnych gatunków muzycznych, miejmy zawsze różne referencje tak, aby jak najlepiej dopasować je do projektu, nad którym aktualnie pracujemy.

3. Organizacja

Polecam wam stworzyć foldery z różnymi gatunkami i tam je kolekcjonować. Im szybciej zbierzesz swoją biblioteczkę utworów referencyjnych, tym lepiej! Nie będziesz zmuszony przerwać pracy na szukanie idealnej referencji. Będziesz już dobrze przygotowany!
I pamiętaj, aby referencje były w możliwie najlepszej jakości! Świetnie sprawdzi się format WAV!

4. Poznaj inżyniera

Ja lubię również lepiej poznać inżynierów, którzy stali za miksem lub masteringiem danych nagrań. Poszukanie o nich informacji w internecie i odsłuchanie ich innych prac pozwala odkryć ich preferencje brzmieniowe i charakter, do którego warto dążyć. Dodatkowo, pozwala to szybciej zebrać satysfakcjonującą biblioteczkę utworów referencyjnych.

Powiązane Artykuły

Pracuj w skupieniu i twórz muzykę szybciej dzięki tej aplikacji.

Pracuj w skupieniu i twórz muzykę szybciej dzięki tej aplikacji.

Producent, Inżynier dźwięku, Muzyk Poznaj najlepszy program do blokowania rozproszeń i pracy w skupieniu. Tworzenie muzyki nie jest proste. To czasochłonne zajęcie wymagające ogromnego skupienia i odpowiednich metod pracy. Podczas twórczego procesu, gdy jesteś we flow...

Poczytaj o Twoich ulubionych tematach

Rap

Produkcja Muzyki

Sprzedaż Muzyki

Mix i Mastering

Marketing

Produktywność

0 Komentarzy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami na naszym blogu

Dostęp do darmowych produktów

Zależy nam na Twoim rozwoju, dlatego stworzyliśmy dla Ciebie bity, sample i poradnik. Możesz je pobrać za darmo klikając w ten link!

Dołącz do naszego Newslettera

Dołącz do naszego newslettera i bądź pierwszym, który polepszy swoją muzykę z każdym naszym nowym postem.

Znajdźmy się na
social media

Jeszcze więcej muzycznych nowości na naszych social media!

Odbierz e-book i twórz muzykę, nawet w ekstremalnych przypadkach braku natchnienia!

Podaj dane, na które natychmiast otrzymasz swój bezpłatny e-book!

Wypełnij te pola, wyślę Ci dostęp na Twój e-mail

Otrzymaj bezpłatny dostęp i poznaj moje techniki produkcji muzyki!