8 błędów w pisaniu rapu. Czego nie robić tworząc rap?

Tomek

Producent, Inżynier dźwięku, Muzyk

Poznaj nawyki, z którymi stworzysz lepszy tekst rap! 

Aby pozostać na szczycie, raperzy tworzą genialne teksty, które podobają się fanom. Udaje im się to osiągnąć przez płynność i rytm w tekście. Ale czy tylko to jest potrzebne, by odnieść sukces?

Z pewnością słyszałeś już raperów, którzy rapują od lat, mają dobrą formę, ale ich przekaz nie ma wartości? Jeżeli Twój tekst płynie z bitem, ale jest pozbawiony znaczenia to najprawdopodobniej jest po prostu o niczym.

Możesz to zmienić wprowadzając kilka małych zmian. Mamy dla Ciebie listę 8 małych nawyków w pisaniu rapu, które robią wielką różnicę.

8 nawyków ułatwiających pisanie dobrego rapu

Czas na pisanie

Musisz z góry zaplanować czas na pisanie tekstów. Inaczej możesz być nieefektywny, co zdecydowanie wydłuży czas do wydania Twojego kolejnego numeru. Niektórzy raperzy są jednak tak zajęci koncertami czy imprezami, że zapominają o zarezerwowaniu czasu na pisanie. Jeżeli rap to Twoja kariera i pasja, nie możesz sobie pozwolić na tę pomyłkę. Z góry zaplanuj godzinę w kalendarzu na pisanie tekstów.

Używaj przemyślanych słów

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez średnich raperów. Myślą, że rap polega na rymach, dlatego dodają przypadkowe słowa, które jedynie zmniejszają jakość ich tekstu. Przykładowo, jeżeli pierwszy wers kończy się słowem “szach”, bezmyślnie dodadzą “mach”, “krach” czy “lach”. Jeżeli ma to sens – świetnie. Często jednak nie ma, a wtedy sensowniej jest takich rymów unikać bądź zastąpić je bardziej przemyślanymi.

Może myślisz, że rap i rymy zawsze muszą iść w parze? Nie muszą! Brak rymów jest zdecydowanie lepszy niż złe rymy. Dodaj je, gdy jesteś pewny, że zwiększysz tym wartość swojego przekazu. I nie myśl, że w rapie chodzi tylko o rymy. Rap to coś więcej niż zwykła rymowanka!

Pokaż swoją kreatywność

Łatwo jest ulec pokusie pisania o tym samym. Na przykład, możesz być przekonany, że tworzenie dissów na innych raperów spodoba się słuchaczom. Niestety nie wszystkim i z pewnością nie osiągniesz sukcesu tylko dissując innych. Fani chcą słyszeć Twoją kreatywność i nowe pomysły, które masz w głowie. Spraw, by się z Tobą nie nudzili. Warto, abyś ciągle pogłębiał swoje umiejętności poznając nowe style tekstów czy poruszając tematy, o których wcześniej bałeś się pisać.

Pełne skupienie

W każdej kreatywnej pracy, również pisząc teksty, łatwo się rozproszyć. Może to Twój najlepszy przyjaciel chce pogadać o nadchodzącym koncercie. Może to zwierzak szukający uwagi. Jako raper zmierzysz się z wieloma rzeczami mogącymi Cię rozproszyć i zniszczyć produktywność. W razie konieczności wyłącz telefon, zamknij drzwi i pozwól kreatywności działać bez przeszkód.

Używaj tylko trafnych puent

Może myślisz, że powinieneś używać puent w piosenkach, bo każdy raper tak robi? Niekoniecznie! Puenta, gdy użyta poprawnie, ogromnie podnosi siłę przekazu i sprawia, że Twój tekst trafia do serc słuchaczy. Jednak, gdy użyta nieprzemyślanie, może wystawić Cię na pośmiewisko. Na początku drogi nie ryzykuj z używaniem nieprzemyślanych puent. Dodaj je do swojego tekstu tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że zwiększysz tym wartość przekazu.

Freestyle odłóż na później

Jeżeli słuchałeś legend rapu takich jak Eminem, wiesz o czym mówię. W pojedynku jeden na jeden, Eminem swoim freestylem pokona każdego. Potrafi błyskawicznie tworzyć treści i wie, jak je zarapować. Jednak zwróć uwagę, że wszystkie piosenki na jego płytach opowiadają historię. Jego utwory są przemyślane i nie ma w nich zbędnych słów czy wersów. Każdy utwór składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Jeśli Ty też chcesz zasłynąć jako utalentowany raper, wybierz temat i pisz o nim od początku do końca. Na przykład opowiedz swoją historię. Możesz pisać o tym jak nikt w Ciebie nie wierzył, ale Ty mimo to osiągnąłeś sukce. Pamiętaj, że nie musisz od razu napisać całego tekstu, ani całego wersu. Daj sobie czas, nie jesteś na freestyle battle!

Plan na pisanie

Kreatywni ludzie, w tym raperzy, wiedzą, że niesamowite pomysły przychodzą niezapowiedziane. Dlatego tak ważne jest, abyś zawsze miał przy sobie notatnik. Na szczęście obecnie mamy w naszym smartfonach aplikacje działające jak notatnik – w każdej chwili możesz zapisać tekst na kolejny projekt. Jednak zanim przejdziesz do pisania, warto, żebyś zawczasu wiedział, o czym chciałbyś tworzyć. Pisanie o tematach, które Cię nie interesują lub pisanie dla samego pisania nie zawsze będzie pomocne w tworzeniu dobrych tekstów. 

  • Kreatywność
  • Praca w skupieniu
  • Przemyślany tekst
  • Planowanie czasu na tworzenie

Wyloguj się

Rozmowy z przyjaciółmi czy odpowiadanie na miłe komentarze fanów zostaw na później. Znaj swoje priorytety – wtedy znajdziesz czas na wszystko. Używanie portali społecznościowych w trakcie pisania rozproszy Cię na dłużej niż byś chciał i utrudni ponowne zebranie myśli. Wyloguj się na czas pisania. Zobaczysz, że jesteś w stanie szybciej i lepiej napisać nowy tekst.

Powiązane Artykuły

Poczytaj o Twoich ulubionych tematach

Rap

Produkcja Muzyki

Sprzedaż Muzyki

Mix i Mastering

Marketing

Produktywność

1 Komentarzy

1 komentarz

  1. chce wstawic rap na youtube i lubię rapowiać a niewiem jaka strona jest do rapów i montowania

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz e-book i twórz muzykę, nawet w ekstremalnych przypadkach braku natchnienia!

Podaj dane, na które natychmiast otrzymasz swój bezpłatny e-book!

Wypełnij pola poniżej,

wyślę Ci paczkę bitów na Twój e-mail!

Otrzymaj paczkę

3 bitów bezpłatnie